Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pojawiła się alternatywa dla IKE i IKZE. Dzięki Finax Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny już w Polsce

Zasady konstrukcji i warunki oferowania OIPE uregulowano na poziomie Unii Europejskiej

Finax informuje, że jako pierwszy w Polsce umożliwia oszczędzanie w ramach nowego produktu emerytalnego. Wcześniej, bo pod koniec września, słowacka spółka jako pierwsza w Europie uzyskała licencję na prowadzenie tzw. Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego (OIPE), a teraz udostępnia go także polskim klientom.

Przeczytajcie także: mDowód nie zawsze zadziała w banku

OIPE to polska wersja stworzonego w ramach regulacji unijnych Pan-European Personal Pension Product (PEPP), czyli dobrowolnego programu oszczędności emerytalnych. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem produkty tego typu mają być dostępne dla obywateli wszystkich państw członkowskich, a cechować je ma m.in. prostota i przejrzystość, elastyczność wypłat i polityki inwestycyjnej, online’owa dystrybucja i ograniczenie opłaty za zarządzanie do poziomu maksymalnie 1 proc. Nowy produkt oferować mogą banki, zakłady ubezpieczeń, podmioty zarządzające aktywami, firmy inwestycyjne i instytucje prowadzące pracownicze programy emerytalne.

Opublikowana we wrześniu polska ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym bazuje na rozwiązaniach znanych z innego rodzimego produktu emerytalnego, czyli IKE. Na "europejską emeryturę" będzie można wpłacać w Polsce trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli w 2023 r. maksymalnie 21 312 zł. Produkt jest zwolniony z tzw. podatku Belki, czyli 19 proc. podatku od zysków kapitałowych (pod warunkiem, że oszczędzający nie wycofa pieniędzy przed przejściem na emeryturę). Zebrane pieniądze podlegają dziedziczeniu – zarówno przed, jak i po przejściu na emeryturę.

Przeczytajcie także: Uwaga na SMS-y o zablokowaniu dostępu do apki ING

Finax zapewnia, że otwarcie OIPE zajmuje nie więcej niż kwadrans i nie wymaga wychodzenia z domu. W każdej chwili klient może też zmienić dostawcę produktu na inny podmiot, bez ponoszenia opłat, lub wycofać środki (tracąc benefit w postaci zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych). Oszczędzanie można kontynuować również po przeniesieniu się do innego kraju. Pobierana przez Finax opłata za zarządzanie jest niższa niż ustalony przez regulatora limit i wynosi 0,72 proc. aktywów rocznie.

Finax to słowacki fintech dostarczający usługę tzw. robodoradztwa. Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, od zeszłego roku prowadzi również oddział w Polsce. Podmiot jest pod nadzorem Narodowego Banku Słowacji oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), a polskie subkonto także pod nadzorem KNF.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies