Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Alior reaguje na ataki znane z krakowskich parkomatów. Bank uczy klientów, jak się bronić przed QRishingiem

QRishing to oszustwo przy wykorzystaniu kodów QR prowadzących do fałszywych stron internetowych

Alior opublikował kierowany do klientów komunikat, w którym ostrzega przed fraudem określanym mianem QRishingu. Nazwa jest połączeniem skrótu QR oraz słowa phishing i oznacza oszustwo polegające na wyłudzeniu danych na podobnej zasadzie jak phishing. Z tym, że do strony, na której wykradane są wrażliwe informacje, nie prowadzi link przesłany np. mejlem czy w wiadomości SMS, tylko kod QR.

Przeczytajcie także: Alior wprowadza ciekawostkę dla graczy

Ataki typu QRishing nie są w Polsce częste, bo też i rodacy nie korzystają powszechnie z kodów QR. Jednak ich popularność rośnie, co i sami przestępcy zauważyli. W ostatnim czasie szczególnie głośno było o ataku w Krakowie, gdzie oszuści wykorzystali kody QR umieszczone na parkomatach. Oszukani sądzili, że kierują one do strony, za pośrednictwem której można płacić za postój w strefie parkowania. Więcej na temat tego incydentu możecie przeczytać w tekście Policja potwierdza: zatrzymano oszustów z Krakowa, którzy wyłudzali dane kart za pomocą kodów QR na parkomatach.

Kody QR spreparowane przez przestępców mogą być umieszczone nie tylko na parkomatach, ale np. na oficjalnych materiałach promocyjnych, banerach reklamowych, witrynach sklepowych itd. Są niebezpieczne, ponieważ, jak dowodzi Alior, nie są wykrywane przez systemy antyphishingowe jako niebezpieczne linki zawarte w wiadomościach. Mogą też być ukryte w innych obrazach lub np. w dokumentach PDF w załączniku. Ponadto kod QR umożliwia szybszą realizację niektórych procedur, a osoba korzystająca z kodu otrzymuje mniej szczegółów dotyczących podejmowanych działań, co utrudnia rozpoznanie oszustwa.

Przeczytajcie także: Alior pracuje nad nową bankowością elektroniczną dla firm

Alior radzi więc, aby do wszystkich kodów QR podchodzić z dużą ostrożnością. Szczególnie należy zwracać uwagę na sytuacje, gdy ktoś zachęca rabatem lub gratisem do skorzystania z usługi po zainstalowaniu aplikacji z kodu QR. Bank proponuje też zablokowanie dostępu do aparatu w smartfonie i udzielanie zgody każdorazowo, gdy chce się skorzystać z kodu QR. Radzi też nigdy nie podawać danych logowania czy płatniczych na stronie otwartej za pomocą kodu.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies