Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Policja potwierdza: zatrzymano oszustów z Krakowa, którzy wyłudzali dane kart za pomocą kodów QR na parkomatach

Umieszczone przez oszustów naklejki zachęcały do opłacenia postoju przez fałszywą bramkę płatniczą

Krakowscy policjanci przekazali informacje na temat zatrzymania osób podejrzanych o wyłudzenia pieniędzy z wykorzystaniem kodów QR umieszczonych na parkomatach. To dwóch mężczyzn w wieku 23 i 26 lat oraz kobieta w wieku 21 lat.

Przeczytajcie także: Who is who w polskiej branży płatniczej

O zagrożeniu czyhającym na parkujących w Krakowie mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w miniony czwartek. Jak poinformowały władze stolicy Małopolski, na tamtejszych parkomatach pojawiły się naklejki z kodami QR prowadzącymi do fałszywej bramki płatniczej, za pomocą której rzekomo kierowcy mogli wnosić należność za parkowanie w strefie płatnego postoju. Fałszywa strona internetowa służyła jednak przestępcom do przechwycenia danych kart płatniczych.

Jak podaje policja, sprawcę oraz osoby powiązane z procederem udało się zatrzymać już 13 lipca, a więc tego samego dnia, kiedy sprawa została zgłoszona. W ramach czynności procesowych zabezpieczono sprzęt elektroniczny służący do popełniania przestępstw w postaci telefonów komórkowych, elektronicznych nośników pamięci, kart SIM, komputery oraz przygotowane naklejki z kodami QR. Na miejscu prowadzonych czynności ujawniono ponadto znaczą sumę pieniędzy w walutach obcych.

Przeczytajcie także: Zondacrypto z odnowioną licencją

Dwaj zatrzymani mężczyźni przyznali się do przedstawionych im zarzutów związanych z oszustwem. Z polecenia sądu są obecnie pod policyjnym dozorem oraz mają zakaz opuszczania kraju. Obecnie trwają czynności związane z ustaleniem wszystkich osób pokrzywdzonych.

Fot. Policja

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies