Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
System Fala wszedł w fazę publicznego rozruchu. W Lęborku można już płacić kartą za przejazd komunikacją

Oficjalny start całego systemu płatności za komunikację miejską Fala zapowiedziano na 15 grudnia

Fala, innowacyjny system płatności za komunikację miejską w województwie pomorskim, wszedł w fazę tzw. publicznego rozruchu. Jako pierwsi możliwość opłacania przejazdu kartą płatniczą, bez konieczności drukowania biletu, lub kartą Fala, zyskali mieszkańcy Lęborka.

Przeczytajcie także: Podwyżki na Allegro

W każdym pojeździe lęborskiej komunikacji miejskiej zostały zamontowane tzw. falomaty oraz czytniki. Falomaty to urządzenia wielofunkcyjne. Umożliwiają rejestrację wejścia i wyjścia do pojazdu poprzez zbliżenie karty Fala lub swojego instrumentu płatniczego, ale też pozwalają na zakup biletu na ekranie dotykowym oraz sprawdzenie ilości środków na koncie. Ulokowane przy drzwiach czytniki służą zaś do rejestracji wejścia i wyjścia przez przyłożenie karty Fala lub płatniczej.

Opłacanie przejazdu za pomocą karty płatniczej nie wymaga żadnych dodatkowych aktywności – wystarczy przyłożenie jej do czytnika lub falomatu przy wejściu i wyjściu z pojazdu, aby naliczyła się odpowiednia kwota za przejazd. Jeśli podróżny chce, aby naliczone zostały przysługujące mu ulgi, wtedy powinien skorzystać z falomatu i zaznaczyć odpowiednią opcję.

Z kolei podróżowanie z kartą Fala wymaga wcześniejszej rejestracji w portalu systemfala.pl. Portal służy do zarządzania kontem użytkownika, który może dostosować parametry podróży do własnych potrzeb i zaznaczy przysługujące mu uprawnienia do ulg. Rozwiązanie polecane jest szczególnie osobom, które regularnie korzystają z komunikacji miejskiej, kupują bilety okresowe lub korzystają z ulg. System działa od końca sierpnia – obecnie konto założyło blisko 900 osób, a zamówiono ok. 400 kart Fala.

Przeczytajcie także: Santander oddaje bankomaty

Za budowę i wdrożenie systemu Fala odpowiada spółka InnoBaltica. System obejmie docelowo wszystkie środki transportu publicznego w województwie pomorskim, a falomaty będą montowane nie tylko w pojazdach, ale i na peronach i stacjach kolejowych. W ramach rozwiązania podróżni będą mogli płacić za przejazd dowolnym środkiem komunikacji za pomocą przedpłaconej karty Fala, własną kartą, smartfonem czy smartwatchem, a także za pomocą aplikacji mobilnej.

Harmonogram wdrożenia systemu Fala przewiduje, że aplikacja będzie publicznie dostępna pod koniec roku, natomiast możliwość podróżowania z pomocą falomatów i czytników w pojazdach będzie się stopniowo pojawiała w kolejnych miastach. W pierwszej kolejności po Lęborku będą to Puck, Władysławowo i Chojnice. Oficjalny start całego systemu zapowiedziano na 15 grudnia.

A więcej na temat bezgotówkowych rozwiązań w komunikacji miejskiej przeczytacie w raporcie Cashless Cities, którego publikacja już wkrótce.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies