Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Piąta największa sieć bankomatów zniknie z rynku. Santander oddaje maszyny w zarządzenie firmom zewnętrznym

Siecią bankomatów Santandera będą zarządzać Euronet i ITCARD

Duża zmiana na polskim rynku usług finansowych. Santander, właściciel piątej pod względem liczby urządzeń sieci bankomatów oraz trzeciej prowadzonej przez banki, zdecydował się oddać ją w zarządzanie firmom zewnętrznym. Do września przyszłego roku wszystkie z ok. 1,4 tys. urządzeń Santandera trafią pod skrzydła Euronetu oraz spółki ITCARD, właścicielki sieci Planet Cash. Nie wiadomo, kto będzie formalnie właścicielem bankomatów Santandera. Na pytanie o to biuro prasowe banku odpowiedziało, że nie udzieli tej informacji.

Obecnie trwa pilotaż, w ramach którego dwa pierwsze bankomaty Santandera trafiły już do Euronetu. Docelowo firma ta przejmie obsługę ok. 80 proc. a ITCARD – 20 proc. urządzeń Santandera.

Przeczytajcie także: Santander kończy pilotaż nowej aplikacji mobilnej

Dla klientów Santandera bankomaty (oznaczone podwójnie tj. logotypem banku oraz Euronet lub Planet Cash) nadal będą bezpłatne, traktowane jak sieć własna. Nie zmienią się zasady korzystania z pozostałych bankomatów Euronet i Planet Cash (ITCARD) – opłaty będą pobierane zgodnie z taryfą prowizji i opłat. Natomiast dla klientów innych banków urządzenia Santandera będą dostępne na tych samych warunkach, jak pozostałe urządzenia Euronet i Planet Cash.

– Santander to kolejny bank, który wybrał ITCARD na dostawcę usług bankomatowych. Potwierdza to, że realizowana przez nas strategia wsparcia banków w procesie automatyzacji i digitalizacji obsługi gotówki jest słuszna, a dostarczane przez nas usługi są na najwyższym poziomie – powiedział Jarosław Chrzanowski, prezes ITCARD.

Przeczytajcie także: Oto najwięksi wydawcy kart kredytowych w Polsce

Decyzja Santandera powoduje, że dwie niezależne od banków sieci bankomatów, zarządzane przez Euronet i ITCARD, jeszcze urosną. Zgodnie z najnowszym raportem cashless.pl na temat bankomatów, na koniec II kw. 2023 r. Euronet zarządzał 7047 urządzeniami, a ITCARD – 4642 maszynami. Dla porównania, największa bankowa sieć bankomatów, należąca do PKO BP, liczyła 3021 urządzeń. Więcej na ten temat w tekście Sezonowy powrót optymizmu na rynku bankomatów. W porównaniu z marcem przybyło prawie 100 urządzeń.

Santander jest kolejnym bankiem, który zdecydował oddać w zarządzanie swoją sieć bankomatów firmom zewnętrznym. Wcześniej tego rodzaju strategię w zakresie obsługi transakcji gotówkowych podjęły m.in. BNP Paribas, mBank oraz ING Bank Śląski. Obecnie własne sieci bankomatów, oprócz PKO BP i Santandera, posiadają jeszcze takie banki komercyjne jak Pekao, Millennium i Citi.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies