Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Litewski kevin. będzie miał w Polsce konkurencję. Volt Technologies z licencją krajowej instytucji płatniczej KNF

Polska spółka Volt Technologies należy do brytyjskiego fintechu, specjalizującego się w płatnościach wykorzystujących otwartą bankowość

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała wczoraj o udzieleniu zezwolenia na działanie jako krajowa instytucja płatnicza spółce Volt Technologies, z siedzibą w Krakowie. Zezwolenie obejmuje m.in. wykonywanie transakcji płatniczych takich jak przelewy i przekazy, wydawanie narzędzi płatniczych oraz świadczenie usług z zakresu tzw. otwartej bankowości, a więc AIS (dostęp do informacji o rachunkach bankowych) i PIS (inicjowanie transakcji z rachunków bankowych klientów).

Przeczytajcie także: Jaka jest sytuacja finansowa operatorów BNPL w Polsce?

Volt Technologies z Krakowa jest spółką córką brytyjskiego fintechu o tej samej nazwie z siedzibą w Londynie. Z jego strony internetowej można dowiedzieć się, że specjalizuje się przede wszystkim w oferowaniu firmom narzędzi do akceptacji płatności bezgotówkowych, z wykorzystaniem idei otwartej bankowości. Wydaje mi się, że najbliżej mu do obecnego już także w naszym kraju litewskiego fintechu kevin, o którym więcej możecie przeczytać w tekście Chcą zawojować rynek płatności w Europie. Zobaczcie, jak działa kevin.

Idea otwartej bankowości zakłada, że to klient jest właścicielem danych zgromadzonych na koncie i powiązanych z kontem bankowym. Bank ma więc obowiązek udzielić dostępu do tych danych, jeśli klient sobie tego zażyczy, podmiotom trzecim, np. fintechom. W ten sposób powstała usługa PIS. Polega na tym, że operator płatności, za zgodą użytkownika, wykonuje z jego rachunku przelewy. Obecnie w Polsce tradycyjne pay by linki są powszechnie zastępowane przelewami z wykorzystaniem open bankingu.

Przeczytajcie także: Nowe podmioty w rejestrze małych instytucji płatniczych

Volt Technologies, to dopiero druga firma, która w tym roku otrzymała od KNF licencję KIP. Pierwszą była spółka Meest Transfer, oferująca przekazy międzynarodowe, w tym z Polski do Ukrainy. Co ciekawe, w ostatnim czasie podmioty niemal równie często są wykreślane z rejestru krajowych instytucji płatniczych. Z danych zawartych na stronie KNF wynika, że od początku 2022 r. zezwolenie KIP przyznano czterem podmiotom (łącznie z Volt Technologies), a trzy firmy wykreślono z listy KIP-ów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies