Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oświadczenie SkyCash w sprawie wpisu na listę ostrzeżeń publicznych. Banki współpracujące z fintechem analizują sytuację

SkyCash znalazł się na liście publicznych ostrzeżeń po decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, ogłoszonej w miniony piątek

Zarząd SkyCash opublikował oświadczenie w sprawie ogłoszonej w piątek decyzji KNF, o wpisaniu spółki na listę tzw. ostrzeżeń publicznych. Rejestr ten dotyczy instytucji finansowych, które zdaniem nadzoru prowadzą działalność niezgodnie z obowiązującymi przepisami. – Podkreślamy, że wpis na listę ostrzeżeń dotyczy wyłącznie historycznych emisji i nie ma najmniejszego związku z działalnością operacyjną SkyCash Poland. Kapitały spółki znacznie przewyższają kapitały wymagane przez prawo, a spółka rozwija się najszybciej od czasów sprzed pandemii i generuje dodatnie wyniki finansowe – napisano w oświadczeniu SkyCash.

Przypomnę, że w miniony piątek KNF ogłosił, że SkyCash umieszczono na liście ostrzeżeń publicznych, a do Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia przez spółkę przestępstwa. Firma miała naruszyć przepisy ustawy o ofercie publicznej, a więc nie dopełnić obowiązku przygotowania memorandum informacyjnego podczas emisji akcji. Chodzi prawdopodobnie o kampanię crowdfundingową, prowadzoną przez SkyCash jesienią ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: SkyCash na liście ostrzeżeń publicznych

Zdaniem zarządu SkyCash sprawa ma charakter czysto formalny. – Dotyczy emisji, które zdaniem KNF powinny być przeprowadzone na podstawie tzw. memorandum inwestycyjnego. Spółka przedstawiła KNF argumenty, dlaczego w opinii zarządu nie było to wymagane. Poparła swoją argumentację opinią prawną (profesorską) niezależnego eksperta specjalizującego w prawie rynku finansowego, która została przedstawiona KNF na etapie prowadzonego postępowania – pisze SkyCash w oświadczeniu.

– Natychmiast po zastrzeżeniach KNF, prowadzone emisje zostały wstrzymane, a spółka zwróciła niezwłocznie wszystkie wpłaty inwestorom – nie ma więc osób poszkodowanych, nawet symbolicznie. Niezależnie, SkyCash dołoży wszelkich starań w celu jak najszybszego wykreślenia spółki z listy ostrzeżeń publicznych KNF – głosi komunikat firmy.

Przeczytajcie także: Autokonto wykreślone z rejestru małych instytucji płatniczych

SkyCash to jeden z trzech największych na polskim rynku operatorów tzw. płatności zdalnych, a więc np. za bilety komunikacji miejskiej czy parkingowe. W tym zakresie współpracuje z dwoma bankami, które w swoich aplikacjach mobilnych oferują klientom możliwość płatności za bilety komunikacyjne lub parkingowe właśnie za pośrednictwem SkyCash. Chodzi o mBank i Pekao. Co wpisanie spółki na listę ostrzeżeń publicznych oznacza dla obu instytucji i ich klientów?

– Uważnie przyglądamy się sprawie i na bieżąco śledzimy doniesienia w tym temacie. Jednocześnie informujemy, że możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej oraz dokonywania opłat parkingowych w naszej aplikacji jest bezpieczna i działa bez zakłóceń – napisało w odpowiedzi na moje pytanie biuro prasowe Pekao. W podobnym tonie sprawę skomentowało biuro prasowe mBanku.

Jak wspomniałem, SkyCash jest, obok mPay i moBiLET, największym i najbardziej znanym operatorem płatności zdalnych w Polsce. I podobnie jak konkurencji, nie jest mu łatwo zarabiać, bo marże na sprzedaży biletów są niewielkie. Z ostatniego raportu finansowego SkyCash wynika, że w ub. roku firma osiągnęła przychody na poziomie 9,6 mln zł (rok wcześniej było to 7,2 mln zł) i zmniejszyła stratę netto do ok. 350 tys. zł, z 2,8 mln zł za rok 2021.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies