Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
SkyCash na liście ostrzeżeń publicznych. KNF zarzuca spółce nieprawidłowości przy emisji akcji

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało skierowane zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę SkyCash w zakresie przeprowadzenia oferty publicznej niezgodnie z wymogami ustawowymi

SkyCash został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych. Komisja Nadzoru Finansowego skierowała również do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę.

Przeczytajcie także: Warszawa parkuje z aplikacjami

Jak wynika z komunikatu KNF, zawiadomienie dotyczy działań niezgodnych z ustawą o ofercie publicznej. SkyCash miałby złamać prawo w zakresie przeprowadzenia oferty akcji bez wymaganego ustawą zatwierdzonego przez KNF odpowiedniego dokumentu, a więc np. prospektu emisyjnego czy memorandum informacyjnego. Spółka mogła też się dopuścić emisji bez zachowania innych ustawowych warunków.

Przypomnę, że jeśli chodzi o emisję akcji, SkyCash podpadł KNF-owi w zeszłym roku. Na początku września 2022 r. operator uruchomił swoją drugą kampanię crowdfundingową, w ramach której chciał pozyskać ponad 4 mln zł na rozwój swojej aplikacji mobilnej i przygotowanie debiutu na giełdzie NewConnect, a także – prawdopodobnie – uzupełnienie kapitałów własnych. W połowie miesiąca na skutek interwencji KNF-u SkyCash zawiesił emisję akcji, a nadzorca poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. W jego wyniku ustalono, że spółka postąpiła niezgodnie z prawem, gdyż przy ogłaszaniu oferty publicznej akcji nie udostępniła memorandum informacyjnego wymaganego ustawą. Ograniczyła się do dokumentu informacyjnego. Wydaje się więc, że ogłoszona dziś decyzja KNF może mieć związek z tą sprawą.

Przeczytajcie także: Assistance komunikacyjne w aplikacji SkyCash

Staramy się zdobyć komentarz SkyCash na temat ogłoszonej dziś decyzji KNF-u. Jeśli się to uda, zaktualizujemy ten bądź napiszemy nowy tekst.

Listę ostrzeżeń publicznych można znaleźć na stronie KNF. Trafiają na nią podmioty świadczące nielegalnie, zdaniem polskiego nadzoru, usługi finansowe.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies