Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne podmioty w rejestrze MIP. Wśród nich operator serwisu Spoko

Lista małych instytucji finansowych liczy obecnie 180 podmiotów. Kilkadziesiąt spółek usunięto z rejestru

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała kilka kolejnych firm do rejestru małych instytucji płatniczych. Status ten posiada obecnie 180 podmiotów. Wpisów było znacznie więcej, ale część spółek wykreślono już z listy. Niedawno stało się tak na przykład z firmą Autokonto, która zmienia model biznesowy i obecność w rejestrze nie będzie jej już potrzebna.

Przeczytajcie także: Wraca temat przejęcia Pocztowego przez PKO BP

Jednym z podmiotów wpisanych ostatnio do rejestru jest warszawska spółka PU Group. Ta nazwa może niewiele mówić, ale inaczej jest z powiązaną z nią marką Spoko (dawniej Pay Ukraine), o której mogliście niejednokrotnie przeczytać w serwisie cshless.pl. To platforma do wykonywania natychmiastowych przelewów międzynarodowych – początkowo usługi kierowane były przede wszystkim do Ukraińców, ale z czasem zaoferowano je także klientom z Afryki czy Azji.

W rejestrze KNF pojawiła się także wrocławska spółka RedPay dostarczająca oprogramowanie do obsługi płatności i przelewów online średnich i dużych firm. Jej rozwiązania mają się sprawdzać w handlu internetowym oraz w automatyzacji kont firmowych. Listę uzupełniają poznańska spółka Auxinpay oraz warszawska Avantaur. Wśród usług zgłoszonych KNF obie wymieniły m.in. wydawanie instrumentów płatniczych, wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku oraz transfer środków.

Przeczytajcie także: mPay pojawił się we Wrocławiu, zniknął z VeloBanku

Mała instytucja płatnicza to rodzaj podmiotu, który pojawił się w polskich przepisach kilka lat temu. O taki status mogą się ubiegać firmy zainteresowane wprowadzeniem na rynek usług finansowych. Chociaż łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru MIP niż zdobyć licencję krajowej instytucji płatniczej, to nie można zapominać o ograniczeniach: MIP-y nie mogą działać poza Polską czy oferować usług z zakresu tzw. otwartej bankowości. Wkrótce zasady działania małych instytucji płatniczych zmienią się. Więcej na ten temat w tekście "Warzywniak" przyjęty. Zobaczcie, co zmieni w sytuacji banków i fintechów.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies