Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sytuacja operatorów płatności odroczonych w Polsce. Zyski niektórych wzrosły pięciokrotnie. Inni są wciąż głęboko pod kreską

Spośród zarejestrowanych w Polsce spółek specjalizujących się w płatnościach odroczonych, największymi przychodami i zyskiem może pochwalić się Allegro Pay

332,9 mln zł przychodów oraz 43,3 mln zł zysku netto. Takie sumaryczne wyniki osiągnęły w 2022 r. zarejestrowane w Polsce spółki, specjalizujące się w płatnościach odroczonych. Zidentyfikowaliśmy pięć takich podmiotów, a więc Allegro Pay, Klarna Poland, Mokka (Revo Technologies), PayPo oraz Twisto Polska. W porównaniu z rokiem 2021 oznacza to wzrost przychodów o ponad 160 proc. a wyniku netto – o ok. 350 proc.

Przeczytajcie także: Oto 100 największych firm w polskiej branży płatniczej

Dane te są więc dla operatorów płatności odroczonych bardzo optymistycznie. Niestety, nie wszystkie podmioty z tej branży mogą pochwalić się jednakowo dobrą sytuacją finansową. Allegro Pay i PayPo cieszą się wysoką dynamiką przychodów oraz sporymi zyskami. Spółce Twisto Polska w ubiegłym roku przychody udało się niemal podwoić, ale wynik finansowy był mocno ujemny, choć nieco się poprawił. Natomiast Revo Technologies odnotował spadek przychodów oraz powiększającą się stratę. Dynamiczny wzrost przychodów odnotowała także Klarna Poland. W jej przypadku niewielki zysk osiągnięty w 2021 r. zamienił się w niewielką stratę w roku ubiegłym.

Spółki, których dane finansowe analizujemy w tym tekście, to oczywiście nie wszystkie firmy oferujące płatności odroczone w Polsce. Dla części operatorów tych usług BNPL (buy now, pay later, czyli płatności odroczone) to tylko wycinek działalności. Mam na myśli np. PKO BP, Blika czy PragmaGO. Inne to podmioty międzynarodowe działające m.in. w Polsce, np. Revolut. W obu przypadkach trudno więc zidentyfikować dane, które pomogłyby zobrazować rzeczywistą sytuację finansową BNPL nad Wisłą. Nie braliśmy ich zatem pod uwagę.

Przeczytajcie także: Już wkrótce druga edycja rankingu Cashless Cities

Nasza krótka analiza może wskazywać na szybki wzrost zainteresowania płatnościami odroczonymi w Polsce. Zresztą nie jest to wielką tajemnicą, bo rosnące obroty branży pokazują także inne badania, np. Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Instytucja ta co miesiąc publikuje statystyki dotyczące finansowania w ramach BNPL. Wkrótce zmiany w statystyce dotyczącej całego rynku będzie można obserwować w newsletterach Biura Informacji Kredytowej. Jednocześnie widać, że wbrew opiniom niektórych ekspertów, na płatnościach odroczonych da się zarabiać i to całkiem nieźle.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies