Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wartość finansowania w ramach płatności odroczonych w ciągu roku wzrosła o 59 proc.

Opublikowane dzisiaj przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego dane wskazują na wciąż szybko rosnącą popularność płatności odroczoncyh w Polsce

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego podała najświeższe statystyki dotyczące rynku płatności odroczonych oraz pożyczek udzielanych przez instytucje niebankowe. Jeżeli chodzi o rynek BNPL (buy now, pay later czyli kup teraz, zapłać później), to w maju bieżącego roku obejmował on 842 tys. pożyczek. Ich łączna wartość osiągnęła 303 mln zł, co oznacza wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem o ponad 59 proc.

Przeczytajcie także: Już tylko połowa transakcji Blikiem to płatności online

Należy jednak pamiętać, że dane przekazywane przez FRRF nie obejmują całego rynku, a tylko część sprzedaży raportowaną przez instytucje do biura informacji gospodarczej CRIF. Być może lepszymi danymi będzie wkrótce dysponować Biuro Informacji Kredytowej, do którego od niedawna trafiają dane o całej sprzedaży pożyczek w ramach BNPL. Przy okazji powstało jednak pewne zamieszanie, o czym więcej możecie przeczytać w tekście Mimo, że nie macie dużego zadłużenia, na Waszym koncie w BIK-u może pojawić się nagle nawet kilkadziesiąt nowych kredytów.

Mniej optymistycznie niż rynek BNPL wyglądał, wg danych FRRF, rynek tradycyjnych pożyczek niebankowych. W czerwcu ich liczba utrzymała się na poziomie podobnym do tego sprzed roku, ale ich wartość spadła o 15 proc. W sumie w czerwcu udzielono pożyczek o wartości 989 mln zł, a było ich 310 tys.

Przeczytajcie także: Rozwój bankowości mobilnej przyczynia się do wzrostu popularności przelewów ekspresowych

Średnia wartość pojedynczej pożyczki była najniższa od dwóch lat i wyniosła 3186 zł. To już szósty z rzędu spadek średniej. W skali roku zmniejszyła się ona o niespełna 15 proc. Z komunikatu prasowego FRRF można wnioskować, że pogorszenie koniunktury w branży tradycyjnych pożyczek wiąże się z zaostrzonymi przepisami dotyczącymi oceny zdolności kredytowej. Weszły one w życie pod koniec maja a czerwiec był pierwszym pełnym miesiącem obowiązywania tych regulacji. Tegoroczny czerwiec był pierwszym miesiącem od około dwóch lat, w którym sprzedaż pożyczek osiągnęła ujemną dynamikę w ujęciu rocznym, mimo że popyt był wysoki.

W czerwcu liczba instytucji pożyczkowych raportujących do CRIF, które w danym okresie udzieliły choć jednej pożyczki, wyniosła 36, z czego pięć działa w segmencie BNPL.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies