Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayPal wprowadza własną kryptowalutę. Na takim projekcie przejechał się już Faceboook wspierany przez... PayPal

PayPal USD to stablecoin powiązany z dolarem. Można nim płacić, przesyłać walutę innym użytkownikom sieci i wymieniać na pozostałe kryptowaluty

PayPal stworzył własnego stablecoina, czyli cyfrową walutę powiązaną z tradycyjnymi aktywami, w tym przypadku z dolarem. Jak przekonuje firma, PayPal USD jest zabezpieczony depozytami w amerykańskiej walucie oraz krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi tego kraju. Można go wymieniać z tradycyjnym dolarem w stosunku 1:1. Początkowo z rozwiązania będą korzystać chętni z USA.

Przeczytajcie także: PayEye wdraża płatności online

Wdrożenie nie powinno być wielką niespodzianką – jeszcze na początku ubiegłego roku mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że PayPal sprawdza możliwość wprowadzenia na rynek swojego stablecoina i zamierza w tym projekcie współpracować z regulatorami rynku. Nieco ponad rok później Bloomberg donosił, że prace nad tym rozwiązaniem wstrzymano właśnie ze względu na zwiększoną kontrolę organów regulacyjnych, które coraz baczniej przyglądały się branży kryptowalutowej. Najwyraźniej wątpliwości urzędników udało się rozwiać.

PayPal USD wedle zapowiedzi twórców ma być wykorzystywany do łatwego transferowania środków online. W swoim komunikacie firma wspomina o możliwości przesyłania tej waluty w modelu P2P (przelewy między użytkownikami sieci) czy do kompatybilnych portfeli cyfrowych, ale też o opcjach płacenia nią za zakupy i wymiany na inne cyfrowe waluty. Stablecoin wdrażany przez PayPal ma być pomostem między światem tradycyjnych finansów, a tzw. Web3, czyli kolejną generacją internetu.

Przeczytajcie także: LeaseLink rozszerza współpracę z KIR

Cyfrowa waluta amerykańskiej firmy ma się przysłużyć sprzedawcom, usługodawcom, ich klientom, ale też programistom. Jej twórcy mówią o zmniejszaniu tarć towarzyszących płatnościom, np. przelewom transgranicznym i przyspieszeniu procesów płatniczych. Największe wątpliwości wzbudzać może bezpieczeństwo tego projektu, ale PayPal uspokaja: PayPal USD jest wydawany przez Paxos Trust Company, a zatem podmiot regulowany. Od września Paxos ma publikować comiesięczny publiczny raport o PayPal USD, który wskaże instrumenty składające się na rezerwy.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsze podejście PayPala do tematu cyfrowych walut. Jesienią 2020 roku podmiot poinformował, że otwiera się na kryptowaluty i umożliwi ich kupowanie, sprzedawanie oraz przechowywanie w cyfrowym portfelu. Jeszcze wcześniej, bo w połowie 2019 roku świat obiegła informacja, że własną kryptowalutę zamierza stworzyć Facebook, a pomogą mu w tym m.in. Mastercard, Visa, Uber, eBay, Vodafone, Spotify, Lyft, Coinbase, fundusze venture capital i właśnie PayPal. Podmioty te szybko jednak opuszczały projekt LibraPayPal poinformował o tym w październiku 2019 roku.

Przeczytajcie także: Bank Pocztowy udostępnia transakcje P2P Blikiem

Szanse na wprowadzenie Libry na rynek w pierwotnym kształcie szybko uległy weryfikacji, głównie za sprawą nacisków ze strony regulatorów rynku. Facebook i partnerzy, którzy trwali jeszcze w projekcie, zmienili jego nazwę oraz założenia – pod koniec 2020 roku mówiono już o tworzeniu stablecoina, a nad pracami czuwała organizacja Diem Association. Jednak i ten pomysł upadł – na początku ubiegłego roku aktywa Diem trafiły pod młotek. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że tam, gdzie nie poradził sobie Facebook, zadanie wykonał PayPal. O ile oczywiście rozwiązanie zakorzeni się na rynku.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies