Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Facebook odpuszcza plan stworzenia własnej kryptowaluty. Projekt Diem trafił na sprzedaż

Początkowo przedsięwzięcie nosiło nazwę Libra i było wspierane przez szereg korporacji z rynku finansowego

Marzenia Facebooka o własnej kryptowalucie dobiegają końca. Tak przynajmniej wynika z doniesień The Wall Street Journal. Nowojorski dziennik poinformował, że podmioty stojące za Diem Association zdecydowały o sprzedaży jego aktywów za 200 mln dolarów. Nabywcą będzie działająca na rynku finansowym kalifornijska firma Silvergate Capital, która już wcześniej uczestniczyła w rozwoju tego projektu.

Przeczytajcie także: IdoSell uruchamia szybkie zakupy 1-Click z IdoPay

Na temat tego przedsięwzięcia głośno zrobiło się na początku 2019 roku, a po kilku miesiącach oficjalnie przedstawiono szczegóły inicjatywy Libra. Wiodącą rolę w tym projekcie odgrywał Facebook, który chciał stworzyć własną kryptowalutę. Początkowo wydawało się, że ten plan może się powieść – korporacja Zuckerberga zebrała grono naprawdę ważnych partnerów: od Visy i Mastercarda, przez PayPala oraz eBay’a, po Ubera, Spotify, Coinbase i fundusze venture capital.

Szybko okazało się, że zdecydowanie mniejszy entuzjazm pomysł wzbudza wśród regulatorów rynku oraz polityków, nie tylko amerykańskich. Głośno wyrażano obawy o destabilizację systemu finansowego czy możliwość prania brudnych pieniędzy, do których miała się przyczynić Libra. Kontrowersje sprawiły, że projekt opuszczały kolejne firmy, w tym PayPal, Visa, Mastercard, eBay czy Stripe. Podmioty, które zostały na pokładzie, zapewniały, że go nie porzucą, i co jakiś czas prezentowały ścieżki ewentualnego rozwoju i zmian, które pozwoliłyby Librze wystartować bez wywoływania sporu np. z Unią Europejską.

Przeczytajcie także: Apple ma szykować własnego soft POS-a

Pod koniec 2020 roku ogłoszono nowe otwarcie: Libra Association zmieniła nazwę na Diem Association. Nowa była nie tylko nazwa organizacji, ale też pomysł. Tym razem mówiono już o powiązaniu cyfrowej waluty z dolarem, a także o rozwijaniu platformy dla fintechów, która umożliwiłaby firmom i konsumentom wykonywanie bezpiecznych i tanich transakcji w czasie zbliżonym do rzeczywistego. To miało uspokoić polityków oraz urzędników. Wiodącą rolę w projekcie wciąż odgrywał Facebook.

Decyzja o pozbyciu się Diem Association nie jest zapewne niespodzianką dla osób, które śledziły ten temat. Projekt opuszczały kolejne związane z nim osoby, w mediach pojawiały się doniesienia, że Facebook i jego partnerzy będą chcieli odzyskać przynajmniej część zainwestowanych pieniędzy – niedawno na taki scenariusz wskazywała agencja Bloomberga.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies