Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod bank centralny

NBP podkreśla, że nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na rachunki bankowe osób fizycznych

Narodowy Bank Polski informuje o próbach wyłudzenia środków finansowych, przy bezprawnym wykorzystaniu nazwy, numeru telefonu, bądź innych elementów jego wizerunku. W efekcie takich sygnałów zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc, których tożsamość nie jest potwierdzona, a podają się za pracowników NBP. Należy unikać przekazywania informacji wrażliwych, danych umożliwiających logowanie do bankowości elektronicznej, a także instalowania aplikacji do zdalnej weryfikacji.

Przeczytajcie także: Uwaga! Nowy schemat ataku

NBP podkreśla, że nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na rachunki bankowe osób fizycznych, nie prowadzi bieżącej obsługi bankowej klientów indywidualnych, a także nie ma w tym zakresie kompetencji nadzorczych.

Nie jest to pierwsze takie ostrzeżenie, a oszustwa "na pracowników NBP" zdarzają sie od lat. Zazwyczaj przestępcy, korzystając ze specjalnego oprogramowania, tak zmieniają numery telefonów, że wydaje się, jakby dzwonili z tych, które można znależć na na oficjalnej stronie NBP. Przedstawiają się jako pracownicy działu bezpieczeństwa NBP i informują o próbach nielegalnego logowania na rachunek oraz wykonania z niego przelewu. Proszą o podanie danych dostępowych do bankowości elektronicznej, co kończy się faktycznym wyprowadzeniem środków z rachunku.

Przeczytajcie także: 13 mln Polaków padło ofiarą przestępstwa w sieci

NBP w sytuacji takiego wyłudzenia danych proponuje, by zgłosić je w najbliższej jednostce policji lub prokuraturze, także za pomocą formularza internetowego. W przypadku podejrzanych działań prowadzonych w formie elektronicznej dodatkowym podmiotem do przyjmowania zgłoszeń jest CSIRT NASK.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies