Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Raport Pekao na temat cyberbezpieczeństwa. Aż 13 mln Polaków padło ofiarą przestępstwa w sieci

Najczęstsze sytuacje, w których Polacy zetknęli się z cyberoszustami, to infekcja urządzenia złośliwym oprogramowaniem, utrata pieniędzy z konta oraz wykorzystanie danych w celu podszycia się pod znajomych

Z raportu przygotowanego przez Pekao wynika, że jedna trzecia Polaków przynajmniej raz zetknęła się z cyberoszustwem. Najczęściej były to sytuacje, w których urządzenie użytkownika zostało zarażone złośliwym oprogramowaniem, podszywano się pod kogoś wykorzustując jego dane oraz wykradziono środki z rachunku bankowego.

Przeczytajcie także: Nowa promocja w Pekao

Zdaniem autorów raportu wiedza o zagrożeniach jest rozproszona i chaotyczna. Zaledwie 36 proc. badanych ocenia ją jako zdecydowanie lub raczej dużą. Optymistyczne jest, że już ponad połowa wszystkich uczestników badania (53 proc.) jest otwarta na poszerzanie wiedzy. A zdaniem 55 proc. ankietowanych to banki powinny informować o zagrożeniach w sieci.

– W dzisiejszym świecie kwestie związane z bezpieczeństwem w przestrzeni internetowej stają się coraz bardziej istotne. Przygotowany przez nas raport pokazuje, że niezwykle ważne jest zrozumienie zagrożeń, z jakimi możemy zetknąć się w sieci. Bank Pekao poprzez swoje działania aktywnie i regularnie angażuje się w edukację swoich klientów i stara się zwiększać ich świadomość w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. W procesie kształcenia banki i instytucje finansowe powinny odgrywać szczególną rolę – uważa Piotr Zborowski, wiceprezes Pekao.

Przeczytajcie także: Pekao ma centralę przy ul. Żubra 1

Raport Pekao pokazuje też, że aż 82 proc. badanych jest zdania, że rozważne zachowanie w sieci jest ważniejsze niż stosowanie najlepszych technologii i programów zabezpieczających. Aby uchronić się przed oszustwami i atakami internauci wskazują, że unikają otwierania linków lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł; korzystają z programów antywirusowych; nie logują się do publicznego WiFi; stosują PIN-y do urządzeń i uważają na to, co zamieszczają w sieci.

Dodatkiem do raportu jest test, dzięki któremu każdy może sprawdzić charakterystykę swoich zachowań w sieci. Po jego wykonaniu otrzymuje się wskazówki pomagające w bezpiecznym korzystaniu z internetu. Test można znaleźć pod tym linkiem.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies