Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Systemy IT Olsztyna zaatakowane przez hakerów. Nie działają biletomaty, tworzą się korki

Olsztyn kolejny dzień walczy ze skutkami ataku hakerskiego. Nie działają nie tylko biletomaty, ale i system sterowania ruchem w mieście

Z serwisu internetowego Urzędu Miasta Olsztyn można się dowiedzieć, że sieć informatyczna Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu ma problem z prawidłowym funkcjonowaniem. Prawdopodobnie jest to efekt ataku hakerskiego, do którego miało dojść w nocy z 24 na 25 czerwca br.

Przeczytajcie także: Więcej Google Pay w Millennium

Z informacji podanych przez miasto wynika, że nie działają m.in. system sterowania ruchem, obejmujący sygnalizacje świetlne. Te na razie działają niezależnie, co prowadzi do powstawania korków. Problem jest też z biletomatami – nie funkcjonują zarówno urządzenia stacjonarne, jak i te mobilne. Pasażerowie mogą zakupić bilety papierowe lub skorzystać z aplikacji SkyCash czy MoBilet. Pasażerowie korzystający z biletów miesięcznych proszeni są o wstrzymanie się z ich zakupem. Na razie nie można też liczyć na system dynamicznej informacji pasażerskiej – tablice informacyjne na przystankach pokazują czas przyjazdu pojazdów według rozkładu jazdy, a nie ich położenia.

Początkowo miejski serwis informował o awarii systemów informatycznych i częściowym zdiagnozowaniu przyczyn. Stwierdzono, że zapewne doszło do ataku hakerskiego, o czym poinformowano policję oraz CERT NASK. Służby zapewniają, że pracują nad przywróceniem działania systemów. Przedstawiciele ZDZiT dodają, że nie jest prowadzona bieżąca obsługa interesantów. Lista spraw, które można załatwić w tej instytucji została znacznie ograniczona, a czas obsługi uległ wydłużeniu.

Przeczytajcie także: Klienci BNP Paribas dostaną abonament na Netflix i Canal+

Na początku br. mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że awarii uległ system ŚKUP, znany przede wszystkim mieszkańcom konurbacji górnośląskiej. Śląska Karta Usług Publicznych wykorzystywana jest w płatnościach za przejazdy komunikacją miejską, parkowanie, usługi świadczone przez placówki kultury, ale też podczas wizyt w urzędach miasta. Także i w tym przypadku służby informowały, że awaria była następstwem cyberataku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies