Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Ten polski fintech nie wypalił. WealthSeed Filipa Lachowskiego zwija żagle

Spółka zarządzająca aplikacją inwestycyjną WealthSeed wypowiedziała właśnie umowy wszystkim klientom indywidualnym

Wygląda na to, że w zakresie oferty inwestycyjnej fintechom nie jest łatwo konkurować z tradycyjnymi instytucjami finansowymi. Jeszcze nie opadł kurz po tym jak kilka dni temu Aion ogłosił wycofanie usług inwestycyjnych dla klientów z Polski, a już kolejny fintech podejmuje podobną, dość zaskakującą decyzję. Mowa o operatorze aplikacji WealthSeed, czyli spółce Fair Place Finance, firmowanej przez Filipa Lachowskiego, syna Sławomira Lachowskiego, współtwórcy mBanku.

Jak doniósł jeden z czytelników cashless.pl, właśnie otrzymał od WealthSeed wiadomość e-mail, w której firma wypowiedziała mu, podobnie jak wszystkim innym klientom, umowę na świadczenie usług. Potwierdzenie tej informacji znajduje się na stronie internetowej łódzkiego fintechu.

Przeczytajcie także: Aion likwiduje ofertę inwestycyjną

– Informujemy, że zarząd domu maklerskiego Fair Place Finance, który świadczy usługi inwestycyjne i płatnicze pod nazwą handlową "WealthSeed", podjął decyzję o skoncentrowaniu działalności spółki na wykorzystywaniu swoich rozwiązań technologicznych do świadczenia usług klientom instytucjonalnym. Jednocześnie WealthSeed podjął decyzję o zakończeniu świadczenia usług na rzecz klientów indywidualnych. W związku z powyższym w dniu 7 czerwca 2023 roku WealthSeed wypowiedział umowy na świadczenie usług inwestycyjnych i płatniczych wszystkim klientom indywidualnym – czytam w oświadczeniu opublikowanym przez WealthSeed.

O WealthSeed zrobiło się głośno w 2021 r., gdy łódzka spółka Fair Place Finance ogłosiła, że prowadzi zaawansowane prace nad wdrożeniem aplikacji inwestycyjnej. Ostatecznie udało się je sfinalizować rok później. Aplikacja WealthSeed umożliwia inwestycje w akcje spółek giełdowych, czy ETF-y (fundusze inwestycyjne starające się odzwierciedlić np. wybrane indeksy giełdowe). W przyszłości spółka planowała także wprowadzić do oferty rachunki wielowalutowe wraz z kartami płatniczymi i płatnościami mobilnymi. Wygląda jednak na to, że planów tych już nie uda się zrealizować.

Przeczytajcie także: Fintech Lachowskiego udostęnia aplikację mobilną

Warto przypomnieć, że na czele FPF stoi Filip Lachowski, syn Sławomira Lachowskiego, twórcy mBanku. Ten ostatni zresztą jest przewodniczącym rady nadzorczej FPF i jednym z inwestorów finansujących działalność fintechu. Co dalej z WealthSeed? Ogłoszona dzisiaj decyzja nie musi oznaczać końca firmy, o czym świadczy choćby przykład innego polskiego fintechu FinAi. Wkrótce po tym, jak ogłosił zakończenie obsługi klientów, został przejęty przez Allegro, a zaraz potem na jego bazie powstała spółka Allegro Pay, która dziś jest potęgą w zakresie płatności odroczonych w Polsce. Próbuję skontaktować się z Filipem Lachowskim, by poprosić o komentarz w sprawie przyszłości WealthSeed. Jeśli mi się uda, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst.

Jak wspomniałem, WealthSeed nie jest pierwszym fintechem, który wycofuje usługi inwestycyjne dla klientów z Polski. Podobną decyzje kilka dni temu podjął Aion, o czym więcej możecie przeczytać w tekście Aion likwiduje usługę zarządzania portfelem. Klientom pozostanie konto oszczędnościowe. To oznacza, że w zakresie produktów inwestycyjnych fintechom albo nie jest łatwo konkurować z tradycyjnymi instytucjami finansowymi, albo klientów zainteresowanych takimi rozwiązaniami jest zbyt mało, by pozwalało to utrzymać się na rynku młodym podmiotom.

AKTUALIZACJA

Po publikacji tekstu udało mi się skontaktować z Filipem Lachowskim, synem Sławomira Lachowskiego i jednocześnie prezesem WealthSeed. Powiedział, że spółka doszła do wniosku, iż w obecnej sytuacji rynkowej musi lepiej wykorzystywać dostępne zasoby. Stąd chce skoncentrować się na obsłudze klientów instytucjonalnych, takich jak małe banki, tworzystwa funduszy inwestycyjnych czy domy maklerskie, które chciałyby zaoferować inwestorom indywidualnym rozwiązania technologoczne wypracowane przez WealthSeed. Lachowski zadeklarował, że kierowana przez niego firma ma już podpisany pierwszy kontrakt a rozmowy z kolejnymi partnerami mają być zaawansowane.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies