Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aion likwiduje usługę zarządzania portfelem. Klientom pozostanie konto oszczędnościowe

Od 25 czerwca Aion Bank nie będzie już przyjmować środków na konta związane z usługą zarządzania portfelem

Aion Bank poinformował swoich klientów w Polsce, że prawdopodobnie od września tego roku przestanie świadczyć usługi polegające na umożliwieniu zarządzania portfelem inwestycyjnym w ramach konta osobistego. Bezpłatny dostęp do platformy ułatwiającej inwestowanie na globalnych rynkach i w kluczowe sektory światowej gospodarki mają obecne klienci posiadający konta Smart i All-inclusive.

"W ramach szerszej zmiany naszej strategii komercyjnej podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu oferowania zarządzania portfelem. W związku z tym procesem
uprzejmie informujemy, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Aion Bank przestanie świadczyć usługi zarządzania portfelem (nie wcześniej niż 1 września 2023 r.).” To fragment treści komunikatu rozesłanego wczoraj do klientów przez Aion, o czym donieśli czytelnicy cashless.pl.

Przeczytajcie także: Prawie 13,5 mln aktywnych "blikowiczów"

Dalej bank informuje, że już od 25 czerwca 2023 r. nie będzie można wpłacać nowych środków na żaden z rachunków powiązanych z portfelem, a wszelkie takie przelewy zostaną zwrócone nadawcy. – W związku z tym uprzejmie prosimy o rozważenie likwidacji swojego portfela przed 1 września 2023 r. według własnego uznania – radzi klientom Aion. Jeśli tego nie zrobią, instytucja wypowie im umowę zgodnie z zawartym w niej terminem wypowiedzenia.

Taka informacja zmusza klientów Aiona inwestujących w ETF-y (fundusze, które starają się odzwierciedlić wyniki określonego indeksu giełdowego), do nieplanowanych zmian w portfelach inwestycyjnych. Jeden z czytelników cashless.pl napisał do redakcji, że najpierw bank zachęcał go do wieloletnich inwestycji, a teraz zostawia go na lodzie, zmuszając do przedwczesnego zamknięcia pozycji.

Decyzja o wycofaniu oferty inwestycyjnej skłania do zastanowienia, czy to nie jest kolejny krok zmierzający do zamknięcia biznesu banku w Polsce. Przypomnę, że już wcześniej Aion podjął decyzję o rezygnacji z oferowania rachunków bieżących firmom czy udzielania kredytów. Na początku 2022 r. ogłosił, że chce skupić się na obsłudze wyłącznie klientów oszczędzających i inwestujących, m.in. w ETF-y właśnie.

Przeczytajcie także: Revolut: mamy w Polsce 2,5 mln klientów

Zdaniem jednego z analityków branży fintech w Polsce, pragnącego zachować anonimowość, fundusze inwestycyjne ETF, szczególnie z robotem doradcą, okazały się zbyt trudne dla przeciętnego klienta w naszym kraju, przez co usługa zarządzania portfelem nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Rozmówca cashless.pl nie sądzi jednak, by rezygnacja przez Aion z oferowania inwestycji w ETF oznaczała przygotowywanie się do opuszczenia polskiego rynku. – Jest to raczej uproszczenie oferty, a konto w Aion Banku z wysokim oprocentowaniem oszczędności w złotych i euro oraz nielimitowaną wymianą walut po kursie międzybankowym pozostaje jednym z atrakcyjniejszych produktów na rynku – podkreśla ekspert.

Przypomnę, że w zależności od rodzaju konta belgijski bank oferuje od 5 proc. do 7 proc. bez limitów kwotowych z prawem do natychmiastowej wypłaty depozytu bez utraty odsetek. Konto light jest darmowe, jeśli wpłaci się na nie minimum 5 tys. zł.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies