Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dalszy ciąg głośnej sprawy wycieku danych. Rzecznik Finansowy domaga się wyjaśnień ws. blokady kart

Instytucja chce ustalić m.in. skalę problemu oraz zaznajomić się z działaniami naprawczymi podjętymi przez banki

Biuro Rzecznika Finansowego poinformowało o podjęciu działań w związku z możliwym wyciekiem danych m.in. klientów banków i związanym z tym zablokowaniem niektórych kart płatniczych. RF skierował do instytucji finansowych pisma, w których domaga się od nich informacji na temat zaistniałej sytuacji.

Przeczytajcie także: Aion likwiduje usługę zarządzania portfelem

Celem wspomnianego działania jest m.in. ustalenie skali problemu i liczby zablokowanych kart. RF chce się też dowiedzieć, jakie działania komunikacyjne, naprawcze i zaradcze podjęli adresaci pisma, ile reklamacji złożono w związku z tymi zdarzeniami i w jaki sposób są one rozpatrywane. Rzecznik zamierza też ustalić skalę negatywnych skutków zdarzenia na życie klientów i sprawdzić, czy banki zaproponowały im rekompensaty.

Działania te są pokłosiem głośnych wycieków danych, o których serwis cashless.pl informował w ubiegłym tygodniu. Najpierw karty niektórych klientów zablokował ING, potem dołączyły do niego Santander i Millennium. Jednak alert antyfraudowy od Visy dostały też m.in. Credit Agricole, BPS i mBank. Winę za wyciek wrażliwych danych miał ponosić "zewnętrzny serwis internetowy".

Przeczytajcie także: Polski fintech PayEye chce wprowadzić swoją technologię na rynek amerykański

W tym samym czasie głośno zrobiło się o innym cyberzagrożeniu – okazało się, że ujawniono kilka milionów loginów i haseł z Polski. Dotyczą one serwisów pocztowych i społecznościowych, sklepów, ale też banków. W związku z tym zdarzeniem w serwisie bezpiecznedane.gov.pl można sprawdzić, czy nasze dane znalazły się w bazie, która niedawno wyciekła do sieci. Rządowe rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad, o czym więcej przeczytacie w tym tekście.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies