Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
SkyCash walczy o licencję

Spółka odwołała się od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, która odmówiła jej zgody na działalność w charakterze instytucji płatniczej

Władze spółki mają nadzieję, że procedurę odwoławczą uda się zakończyć w ciągu kilku miesięcy. Dzięki temu jeszcze w tym roku SkyCash mógłby pochwalić się posiadaniem licencji krajowej instytucji płatniczej.

Przeczytaj także: Korzystanie z płatności Blik wkrótce będzie płatne

Komisja Nadzoru Finansowego odmowną decyzję w sprawie SkyCash ogłosiła na początku lutego. Z komunikatu nadzoru można wyczytać, że spółka nie dostała zgody ze względu na niespełnienie wymogów zawartych w ustawie o usługach płatniczych. Z moich informacji wynika, że komisji nie podobało się, iż SkyCash wciąż nie może pochwalić się dodatnim wynikiem finansowym.

SkyCash oferuje aplikację płatniczą, dzięki której można płacić za parkowanie oraz bilety komunikacji miejskiej w kilkudziesięciu miastach w Polsce. SkyCash umożliwia również m.in. zakup biletów na pociągi Intercity. Na tego rodzaju działalność firma nie potrzebuje zezwolenia nadzoru. Zamierza jednak zaistnieć na rynkach zagranicznych, do czego zezwolenie KNF może być przydatne.

Przeczytaj także: Plus wyłączył płatności przez kody USSD

W podobnej sytuacji co SkyCash jest jej największy konkurent – spółka mPay, której KNF już ponad rok temu odmówiła przyznania licencji. Od tego czasu trwa podstępowanie odwoławcze. W międzyczasie firma została jednak przejęta przez Grupę Lew, która licencją dysponuje.

Odmowa wydania zgody dla SkyCash zbiegła się w czasie z wygaśnięciem licencji innego podmiotu z obszaru płatności mobilnych - Masspay. Firma ta dostała zezwolenie KNF we wrześniu 2013 r. Jak dotąd jednak nie rozpoczęła działalności w zakresie usług płatniczych, co stało się podstawą wygaśnięcia zgody nadzoru w tej sprawie.

Przeczytaj także: Oto pierwszy system płatności mobilnych w Polsce, który zaliczył porażkę nim wystartował

Według zwolenników spiskowej teorii dziejów to nie przypadek, że komunikaty w sprawie SkyCash i Masspay zostały opublikowane akurat wtedy, gdy wystartował Blik. To system płatności mobilnych dostarczany przez PSP, czyli spółkę założoną przez sześć dużych polskich banków. Wedle tej teorii decyzje KNF-u mają być sygnałem dla rynku, że w segmencie płatności na wsparcie nadzoru mogą liczyć przede wszystkim rozwiązania firmowane przez sektor bankowy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies