Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ten system płatności mobilnych już nie wystartuje

Projekt Codipay, czyli aplikacja płatnicza przygotowana przez spółkę Codilime, został zamknięty. To pierwsza porażka systemu płatności mobilnych w Polsce

Start Codipay został ogłoszony wiosną 2013 roku. Wówczas w sklepach Google Play oraz Apple Store pojawiły się pod tą marką aplikacje płatnicze. Ale nie można było z nich skorzystać bo brakowało sklepów, które przyjmowałyby tę formę płatności. Miały się pojawić w ciągu kilku miesięcy. Czas mijał, a sieci akceptacji jak nie było tak nie ma do dziś.

I już nie będzie, bo projekt upadł. – Zamknęliśmy go i postanowiliśmy skupić się na rozwijaniu produktów dla biznesu – powiedział Tomasz Kułakowski, prezes spółki informatycznej Codilime, która stała za projektem Codipay.

Model działania aplikacji był podobny do PeoPay pierwszej generacji. Transakcje miały odbywać się poprzez skanowanie tzw. kodów QR, które miały być umieszczane w dowolnych miejscach, np. na stronach www czy przy kasach w placówkach stacjonarnych. Przedstawiciele Codipay obiecywali, że w ciągu kilku miesięcy od startu aplikacja zostanie wzbogacona o funkcję zbliżeniową, ale nigdy do tego nie doszło. Natomiast źródłem pieniądza miała być karta płatnicza dowolnego banku, podpięta do aplikacji.

Przeczytaj także: BPH juz w kwietniu wprowadzi płatności mobilne

Klapa Codipay to efekt zmian jakie zaszły w ostatnim czasie na polskim rynku. Pojawiło się tu kilka pomysłów na płatności mobilne wdrażane przez banki, jak Blik i PeoPay, czy przez organizacje płatnicze, jak np. zbliżeniowe płatności w oparciu o kartę SIM operatora komórkowego. W takiej sytuacji Codipay miało problem nie tylko ze znalezieniem handlowców zainteresowanych akceptacją nowego instrumentu płatniczego, ale także klientów chętnych do korzystania z aplikacji.

Przeczytaj także: Jak KNF robi porządki w płatnościach mobilnych

W nieco podobnej sytuacji jak wcześniej Codipay jest dziś firma Masspay, oferująca system płatności zdalnych. System jest gotowy od dwóch lat, ale jak dotąd nie ruszył. Z tego powodu Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła spółce pozwolenie na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej. KNF odmówiła też wydania takiego pozwolenia spółce SkyCash, co na rynku jest komentowane jako próba wzmocnienia pozycji systemu Blik, oferowanego przez banki skupione w Polskim Standardzie Płatności.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies