Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 10 tys. Polaków korzysta z płatności w chmurze

Po dwóch miesiącach od uruchomienia płatności mobilnych HCE w aplikacji PeoPay korzysta z nich kilka tysięcy osób

HCE to nowa technologia, umożliwiająca dokonywanie płatności telefonem wyposażonym w moduł bezstykowy NFC na tej samej zasadzie, jak płaci się kartami zbliżeniowymi. Rozwiązanie działa na razie na smartfonach z nowym systemem operacyjnym Android. Aby płacić tak komórką wystarczy ściągnąć i zainstalować odpowiednią aplikację. Dane karty płatniczej potrzebne do przeprowadzania transakcji, znajdują się w tzw. chmurze obliczeniowej.

Skrzynki pocztowe polskich internautów zostały zaatakowane. Uważajcie i nie dajcie się nabrać

Jak na razie jedynym bankiem w Polsce, który udostępnił HCE jest Pekao, który wdrożył te płatności do swojej aplikacji mobilnej PeoPay w grudniu ubiegłego roku. Bank nie podaje, ilu klientów korzysta z tego rozwiązania. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że takich osób jest niecałe 10 tys. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę liczbę klientów Pekao (bank prowadzi ponad 3,5 mln rachunków osobistych), czy liczbę kart płatniczych w Polsce (jest ich ponad 35 mln sztuk), dane te nie wyglądają imponująco.

Jeżeli jednak odniesie się je do wszystkich klientów korzystających z PeoPay (na podstawie pobrań aplikacji można ich liczbę oszacować na mniej niż 100 tys.), to nie jest źle. Zwłaszcza zważywszy na fakt, że bank na razie nie komunikuje szerzej nowej funkcji. Prawie 10 tys. użytkowników HCE po dwóch miesiącach wygląda też bardzo dobrze na tle konkurencyjnego rozwiązania, czyli płatności zbliżeniowych w tzw. modelu simcentrycznym. W tym wypadku komórką również można płacić jak kartą zbliżeniową, z tym że dane potrzebne do transakcji przechowywane są na tzw. bezpiecznym miejscu w karcie SIM telefonu. To bardziej skomplikowane i droższe rozwiązanie, bo wymaga kooperacji banku z telekomem. Na polskim rynku jest oferowane przez dwóch operatorów oraz kilka banków. Szacuje się, że korzysta z niego tylko od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy klientów, choć na rynku funkcjonuje od ponad dwóch lat.

Ta aplikacja przyda się każdemu, komu zdarza się rezerwować samodzielnie nocleg w obcym mieście

Pekao, choć na razie nie chce podać liczby użytkowników HCE, chętnie dzieli się innymi danymi na temat PeoPay. Jak tłumaczy biuro prasowe banku, dzięki udostępnieniu HCE, które w znakomity sposób upraszcza płatność w sklepie, w strukturze transakcji PeoPay rośnie udział płatności bezgotówkowych. Obecnie stanowią one już 57 proc. wszystkich operacji. 33 proc. stanowią wypłaty z bankomatów, a 10 proc. przelewy między użytkownikami. Wśród korzystających największy udział mają osoby w wieku 31-40 lat – stanowią 34 proc. ogółu.

HCE dla Pekao dostarcza MasterCard. Kolejnym bankiem, który jest bliski wdrożenia tej technologii, jest Getin Noble, który już przeprowadził testy takiego rozwiązania wspólnie z Visą.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies