Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Za korzystanie z Blika wkrótce zapłacimy

Większość banków oferujących Blika nie pobiera opłat z tego tytułu. Ale pierwsze prowizje pojawią się już za kilka miesięcy

Klienci przyzwyczaili się już do tego, że za przyjemność korzystania z rachunku bankowego trzeba płacić. Powszechne stają się także prowizje za używanie kart płatniczych. Teraz przyszła kolej na transakcje systemem mobilnym Blik.

Przeczytaj także: Już tylko 5 banków oferuje karty płatnicze zupełnie za darmo

Obecnie korzystać z niego mogą klienci sześciu banków, w tym Aliora, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, Millennium i PKO. Większość operacji wykonywanych za jego pomocą jest bezpłatnych. Do wyjątków można zaliczyć opłatę w wysokości 5 zł, jaką klienci należącego do PKO Inteligo muszą ponieść za podjęcie gotówki z bankomatu innej sieci niż PKO i BZ WBK. Wkrótce jednak prowizji będzie dużo więcej.

Już we wrześniu opłaty pojawią się w Millennium. Jego klienci korzystający z wypłat gotówki Blikiem z bankomatów obcych banków zapłacą za tę przyjemność każdorazowo 5 zł. Prowizji będzie można uniknąć w zamian za wpływy na rachunek w wysokości 1000 zł oraz wykonanie przynajmniej jednej transakcji przypisaną do konta kartą.

Przeczytaj także: Oto 6 aplikacji mobilnych banków, do których zalogować się najłatwiej

Jeszcze dalej idzie ING Bank Śląski. Od początku przyszłego roku będzie pobierał opłatę w wysokości 7 zł miesięcznie od każdego klienta, który Blika aktywował, ale nie wykonuje za jego pośrednictwem transakcji bezgotówkowych. Bank zrezygnuje z prowizji pod warunkiem dokonania płatności nowym instrumentem w sklepach na kwotę min. 300 zł miesięcznie.

To analogiczne zasady do tych, jakie bank stosuje w przypadku posiadaczy kart debetowych. Problem jednak w tym, że o ile karty są dziś akceptowane powszechnie, o tyle Blik jeszcze nie, więc spełnienie tego warunku może być trudne. Prawdopodobnie dlatego bank zdecydował się na przedłużenie do końca roku promocji polegającej na rezygnacji z pobierania prowizji. Jeszcze niedawno planował rozpoczęcie kasowania „blikowiczów” od początku lipca.

Przeczytaj także: Kart kredytowych ubywa, ale ich posiadaczy już nie

W tabelach opłat pozostałych banków oferujących system Blik na razie nie znalazłem śladów planu wprowadzenia prowizji z tego tytułu, ale moim zdaniem jest to tylko kwestia czasu. Według mnie próba zarabiania na nowym systemie w momencie, gdy przegrywa z kartami zarówno pod względem wygody użytkowania jak i powszechności akceptacji, a przy tym nie niesie żadnej wartości dodanej dla handlowców i użytkowników, oznacza jego porażkę zanim jeszcze na dobre wystartował. Czyżby bankom niespecjalnie zależało na rozwoju nowego instrumentu?

Aktualizacja

Jestem Wam winien informację, jaką przed chwilą otrzymałem z biura prasowego PKO BP. Otóź do końca kwietnia bieżącego roku użytkownicy IKO mogą bezpłatnie podejmować gotówkę z bankomatów PKO, BZ WBK, Millennium, ING i Euronet. Później bezpłatne pozostaną tylko bankomaty BZ WBK oraz PKO. W pozostałych usługa będzie kosztować 5 zł. W tabeli opłat i prowizji Inteligo prowizja w wysokości 5 zł za wypłaty z bankomatow innych niż PKO oraz BZ WBK znajduje się jednak już teraz.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies