Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Poprawki senatu przyjęte przez sejm. Postępują prace nad ustawą o aplikacji mObywatel

Sama aplikacja w nowej odsłonie powinna być dostępna na przełomie czerwca i lipca

Proces nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel postępuje – sejm przyjął większość poprawek wprowadzonych do niej przez senat. Dzięki temu m.in. uproszczone zostaną procedury wnioskowania o wydanie dowodu osobistego – będzie można to zrobić także przez aplikację mObywatel.

Przeczytajcie także: Poważny incydent w polskim e-commerce

Sejm jeszcze w marcu przyjął ustawę o wspomnianej apce, w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że głosowała za nią zdecydowana większość posłów. Przepisy te zrównują cyfrowe dokumenty z tymi tradycyjnymi (dotyczy to także dowodu osobistego) i umożliwiają realizację płatności w apce mObywatel za usługi świadczone przez podmioty publiczne. Przygotowano też rozwiązania, za sprawą których jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty (np. związki sportowe i organizacje zawodowe) będą mogły z pomocą mObywatela zarządzać wydanymi przez siebie dokumentami elektronicznymi.

Za sprawą poprawek senatorów możliwe będzie udostępnianie legitymacji poselskiej i legitymacji senatorskiej w postaci dokumentu mobilnego. Z kolei mLegitymacja szkolna zostanie rozbudowana o mobilną kartę rowerową. W apce pojawią się też m.in. legitymacja osoby niepełnosprawnej, tymczasowe elektroniczne prawo jazdy czy elektroniczny dokument umożliwiający wykonywanie zawodów medycznych.

Przeczytajcie także: Payskin z nową metodą płatności

Sama aplikacja w nowej wersji ma być udostępniona na przełomie czerwca i lipca. Odpowiedzialny za ten projekt minister Janusz Cieszyński zapewniał jakiś czas temu, że apka przestanie być wyłącznie portfelem na cyfrowe dokumenty, a stanie się asystentem do kontaktu z urzędami. Niedawno pokazano też, jak w aplikacji będzie się prezentował cyfrowy dowód osobisty. Warto przypomnieć, że takim dokumentem nie będzie można posługiwać się poza Polską.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies