Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pokaźny pakiet akcji InPostu zmienia właściciela. Przejmuje go podmiot kojarzony z transakcją z Allegro

Transakcja dotyczy 15 proc. akcji operatora pocztowego. Wyceniono je na 750 mln euro

Firma Advent International zdecydowała się sprzedać część akcji InPostu. Kupującym jest grupa PPF, która za jedną akcję zapłaci 10 euro (kilka procent powyżej czwartkowego kursu zamknięcia). Cała transakcja ma wartość 750 mln euro.

Przeczytajcie także: Kolejne wdrożenie trwałego nośnika KIR-u

Dzięki temu zakupowi PPF stanie się drugim największym udziałowcem w InPoście (będzie posiadał niespełna 17 proc. akcji). Liderem pozostanie Advent z ponad 30 proc. papierów wartościowych. To jednak może się zmienić, ponieważ nabywca ma opcję zakupu kolejnych 15 proc. akcji. Warto zaznaczyć, że krótko po debiucie na giełdzie w Amsterdamie, jeden papier InPostu wyceniany był na ponad 20 euro.

Fundusz Advent najwyraźniej konsekwentnie wychodzi z inwestycji z poprzedniej dekady – należy pamiętać, że akcje operatora pocztowego były już notowane na giełdzie, ale tej warszawskiej, z której zniknęły w dość kontrowersyjnych okolicznościach.

Przeczytajcie także: W Polsce działa już "Uber dla sklepów spożywczych"

Ciekawostkę w tym przypadku stanowi nabywca pakietu akcji: PPF to czeska grupa inwestycyjna działająca od ponad 30 lat i obecna dzisiaj na wielu rynkach. W Polsce może być kojarzona za sprawą transakcji z innym rodzimym potentatem – Allegro.

W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że Allegro przejęło całość udziałów w Mall oraz WE|DO. Pierwszy jest biznesem e-commerce, drugi logistycznym. Stroną sprzedającą w tej transakcji o wartości ponad 880 mln euro była m.in. grupa PPF. Na bazie tego przejęcia Allegro rozpoczęło niedawno ekspansję i pojawiło się na rynku czeskim z planami dalszego rozwoju poza Polską. Jednocześnie jednak firma przyznała, że mocno przepłaciła za te aktywa.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ALLEGRO, INPOST

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies