Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ubezpieczyciele zyskają nowe narzędzie do walki z fraudami. Wykorzystają automatyczną analizę zdjęć zgłoszonych szkód

Partnerem technologicznym przedsięwzięcia jest Control Expert

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pracuje nad nowym narzędziem do przeciwdziałania fraudom ubezpieczeniowym z polis komunikacyjnych. Dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji i automatycznego rozpoznawania obrazów (image recognition) platforma ma pomóc ubezpieczycielom wykrywać wielokrotnie zgłoszenia tych samych szkód. Zarys projektu przedstawiono podczas trwającego obecnie X Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Przeczytajcie także: Ubezpieczyciele i bankowcy pracują nad samoregulacją

Już dziś w bazie UFG gromadzone są zdjęcia szkód zgłoszonych do ubezpieczycieli. Są one przypisywane do numeru VIN pojazdu i w razie kolejnego zdarzenia z udziałem danego auta ubezpieczyciel likwidujący szkodę może porównać uszkodzenia archiwalne z nowo zgłoszonymi. W ramach nowego narzędzia ten proces po pierwsze ma zostać zautomatyzowany, a po drugie – zakres jego wykorzystania zostanie znacznie poszerzony.

W nowym modelu wyszukiwanie szkód tożsamych nie będzie opierało się na numerze VIN, ale na automatycznym porównaniu uszkodzeń ze zdjęciami znajdującymi się w bazie UFG. Jak sprecyzował Radosław Bedyński, członek zarządu UFG, jest to potężna baza – 90 mln zdjęć, zajmujących 50 TB (terabajtów).

Przeczytajcie także: HDI Embedded nową marką Europy Ubezpieczenia

Dzięki temu można będzie wykrywać nie tylko fraudy opierające się na kilkukrotnym zgłoszeniu tej samej szkody w danym pojeździe, ale też proceder przekładania uszkodzonych części do różnych pojazdów i zgłaszania takich szkód jako kolejne zdarzenia. A jak wynika z przeprowadzonego dotychczas przez UFG pilotażu, zjawisko to nie jest rzadkie.

Partnerem technologicznym w tym projekcie jest Control Expert, firma specjalizująca się we wspieraniu ubezpieczycieli w automatyzacji procesów likwidacji szkód.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies