Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwsze statystyki bankowych BNPL. W Aliorze 1,1 tys. klientów i średni limit 2,7 tys. W PKO 46 tys. klientów i limit 800 zł

Większość klientów PKO BP korzysta z bankowych płatności odroczonych przy pomocy systemu Blik

Tomasz Hassa, odpowiedzialny w PKO BP za rozwój płatności odroczonych, we wczorajszym wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej zdradził kilka statystyk, dotyczących tej usługi. Z jego słów wynika, że do tej pory z "PKO Płacę później" skorzystało 46 tys. klientów. Przyznane im limity mają ogólną wartość 37 mln zł, a średni wynosi 800 zł. Co ciekawe co czwarty klient aktywował usługę w oddziale banku, a 99 proc. wszystkich transakcji z wykorzystaniem odroczenia zleconych zostało przy płatności Blikiem.

Przeczytajcie także: Rośnie liczba korzystających z BNPL ze względu na brak pieniędzy

Dane te nabierają dodatkowego znaczenia, jeśli porównamy je ze statystykami podobnej usługi uruchomionej niedawno przez inny państwowy bank – Alior. W jego przypadku średni limit wynosi 2,7 tys. zł, a więc kilkukrotnie więcej niż w PKO BP. Do tej pory Alior uruchomił limity o wartości 3 mln zł, co może oznaczać, że dotąd z usługi skorzystało ok. 1,1 tys. jego klientów.

Przeczytajcie także: Zamieszanie na rynku płatności odroczonych

Różnice w statystykach wynikają zapewne nie tylko z tego, że obie instytucje mają zupełnie inne bazy klientów. Również konstrukcja produktów jest odmienna. W przypadku PKO BP bank nakłania klientów do spłaty całego limitu w 30 dni od transakcji, a po tym okresie traktuje należność jako przeterminowaną. Alior w tej sytuacji automatycznie rozkłada płatność na oprocentowane raty i na tym chce zarabiać. W przyszłości także PKO BP chce w ten sposób poprawić swoją usługę. Zastanawia się także nad podniesieniem maksymalnego limitu, który obecnie wynosi 1 tys. zł. Zmiany mają zostać wprowadzone pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies