Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz większe zawirowania na rynku BNPL. Affirm opuszcza Australię i walczy o rentowność

Kilka tygodni temu firma zaprezentowała wyniki finansowe i poinformowała o zwolnieniu jednej piątej pracowników

Fintech Affirm poinformował swoich australijskich klientów o zakończeniu działalności w tym kraju. Osoby, które skorzystały z jego usługi płatności odroczonych, mają być informowane mailowo, w jaki sposób kontynuowane będą spłaty. Firma zadeklarowała jednak, że będzie to przebiegać zgodnie z zawartą wcześniej umową. Instytucja działała w Australii od jesieni 2021 roku.

Przeczytajcie także: Konta osobiste od Raiffeisen Digital Bank

Rzecznik Affirm, Matt Gross, w odpowiedzi na pytania serwisu paymentsdive.com, przekazał, że decyzja o opuszczeniu australijskiego rynku została podjęta kilka miesięcy temu. Przekonywał, że ekspansja międzynarodowa jest istotnym celem fintechu, ale stwierdził też, że będzie się on koncentrował na osiągnięciu rentowności.

W tym kontekście warto dodać, że kilka tygodni temu Affirm zaprezentował rozczarowujące wyniki kwartalne. Przychody były niższe od prognozowanych, wzrosły za to straty. W krótkim czasie akcje firmy potaniały o połowę. Jednocześnie podmiot poinformował o zwolnieniu niemal jednej piątej załogi i zamknięciu działu kryptowalutowego – fintech zapowiedział, że skupi się na rynku BNPL.

Przeczytajcie także: Viva Wallet udostępnia BNPL od Klarny

Affirm powstał w 2012 roku w USA. Obecnie podmiot działa jeszcze w Kanadzie i planuje ponoć ekspansję w Wielkiej Brytanii. Do opuszczenia Australii przyczyniła się rosnąca konkurencja firm pożyczkowych w tym kraju. Oprócz rodzimych graczy (Afterpay i Zip) działa tam np. Klarna. Walka o miejsce na kolejnym rynku nie musi być łatwiejsza.

Problem ma nie tylko Affirm – zawirowania dotyczą całego rynku płatności odroczonych. Po świetnym dla tej branży okresie pandemii, przyszedł czas ostrego hamowania, na co wpływ miały m.in. wysokie inflacja oraz stopy procentowe. Klarna w 2022 roku zanotowała 1 mld dolarów straty, a Zip ogłosił zmianę strategii. Firma zamierza skoncentrować się na rozwoju usług na kilku kluczowych rynkach i zakończyć działalność w mniej perspektywicznych krajach, w tym w Polsce. W naszym kraju działa fintech Twisto, w który Zip zainwestował w 2021 roku.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies