Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP będzie miał piątego prezesa w ciągu dwóch lat. Paweł Gruza zrezygnował ze stanowiska

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na czele największego w Polsce banku stanie obecny wiceprezes BGK Dariusz Szwed

PKO BP poinformował wczoraj po południu, że Paweł Gruza zrezygnował ze skutkiem na 12 kwietnia, z kierowania pracami zarządu banku. Ma pozostać w kierownictwie instytucji w randze wiceprezesa. Oznacza to, że od wiosny 2021 r., gdy fotel prezesa PKO BP opuścił wieloletni szef tej instytucji Zbigniew Jagiełło, największy bank w Polsce będzie miał już piątego prezesa.

Przeczytajcie także: Paweł Gruza zostanie prezesem PKO BP

Paweł Gruza w zarządzie PKO BP jest od sierpnia 2022 r., gdy ze stanowiska prezeski zrezygnowała Iwona Duda. Gruza miał zostać prezesem, ale ostatecznie nie udało mu się to, gdyż nie otrzymał odpowiedniej zgody ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Nieoficjalnie mówi się, że z prezesurą PKO BP musiał się pożegnać ze względu na konflikty wewnątrz obozu rządzącego. Kontrolę nad bankiem posiada państwo, więc w zasadzie to rząd decyduje o tym, kto kieruje tą instytucją.

Zanim trafił do PKO BP Paweł Gruza pełnił funkcję wiceprezesa KGHM. Wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów oraz Ministerstwie Skarbu. Pracował też w firmie MMR Consulting, był partnerem w kancelarii podatkowej GWW Tax. W latach 2000-2006 był zatrudniony przez firmy doradcze takie jak Arthur Andersen i Ernst & Young. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeczytajcie także: Iwona Duda rezygnuje z szefowania PKO BP

Tymczasem pojawiły się już pierwsze doniesienia na temat nowego prezesa PKO BP. Z nieoficjalnych informacji serwisu gazeta.pl wynika, że miałby nim zostać Dariusz Szwed, a więc obecny wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rezygnacja Gruzy oznacza, że PKO BP, największy bank na polskim rynku, posiadający aktywa przekraczające 430 mld zł, jedna z największych instytucji finansowych w regionie, w ciągu niecałych dwóch lat będzie miał już piątego prezesa. Po rezygnacji Zbigniewa Jagiełły od czerwca do października 2021 r. prezesem PKO BP był Jan Emeryk Rościszewski. Zastąpiła go Iwona Duda, która swoją kadencję zakończyła po zaledwie 10 miesiącach. Paweł Gruza utrzymał się na czele banku ok. 9 miesięcy.

KATEGORIA
LUDZIE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: PKO BP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies