Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
SIBS chce w Polsce przejmować. Może mieć konkurencję…

Portugalski właściciel polskiej spółki PayTel chce wejść do pierwszej trójki największych operatorów terminali płatniczych na rynku

Dzisiejszy Puls Biznesu pisze o portugalskiej firmie SIBS, która w Polsce znana jest głównie jako właściciel spółki PayTel. To jeden z operatorów terminali płatniczych z ambicjami zaistnienia także w płatnościach w e-commerce. Gazeta pisze, że SIBS szuka okazji do akwizycji na polskim rynku, której efektem miałoby być wejście PayTela do pierwszej trójki największych operatorów terminali.

Puls Biznesu pisze, że PayTel, który dotychczas rozwijał się organicznie, od 2018 r. zwiększył liczbę obsługiwanych terminali o ponad 300 proc. Z danych cashless.pl wynika, że w 2019 r. spółka obsługiwała 45 tys. tego typu urządzeń, a na koniec ubiegłego roku miała ich 75 tys. Więcej na ten temat w raporcie pt. Najwięksi operatorzy terminali płatniczych oraz softposów w Polsce. Dane na koniec 2022 r.

Przeczytajcie także: Właściciel eService zniknie z giełdy

Obecnie w rankingu największych operatorów POS-ów w Polsce podium zajmują eService (324,5 tys. urządzeń), Polskie ePłatności (236 tys.) oraz Polcard (229 tys.), należący do amerykańskiego Fiserv. Na kolejnych miejscach znajdują się Elavon (151 tys.), Pekao (79 tys.), a za PayTelem jest jeszcze ITCARD (63 tys.). Aby więc wejść do pierwszej trójki, SIBS musiałby przejąć jednego ze swoich trzech największych konkurentów lub biznes Elavonu.

Zarówno eService, jak i Polskie ePłatności, zmieniły właścicieli niedawno, a ci traktują polski rynek priorytetowo. W przypadku tego pierwszego jest to EVO, ostatnio kupione przez Global Payments, a w przypadku PeP – skandynawska grupa Nets, przejęta przez Nexi. eService i PeP raczej nie są więc do kupienia, a nawet jeśliby były, pojawi się pytanie, czy urząd antymonopolowy wyrazi zgodę na takie przejęcie. Gdyby SIBS przejął PeP miałby ponad 310 tys. terminali, a po przejęciu eService prawie 400 tys.

Przeczytajcie także: Nowy trend na rynku: kredytówki bez kredytu

Ciężko też wyobrazić sobie, że swój polski oddział chciałby sprzedać Elavon. Zresztą takie przejęcie, ze względu na wielkość sieci Elavonu, nie dawałoby SIBS bezpiecznego miejsca na podium. Połączone sieci PayTel i Elavon liczyłyby z grubsza niecałe 230 tys. terminali, czyli mniej więcej tyle co Polcardu.

Wychodzi więc na to, że jeżeli SIBS chciałby zrealizować swoje plany, a ich miernikiem byłaby liczebność sieci terminali, ewentualnym celem akwizycji może być Polcard. Pytanie, czy Fiserv chciałby go sprzedać. A jeżeli tak, to komu. Od dłuższego czasu bowiem na rynku słychać pogłoski, że zęby na polski rynek ostrzy sobie Wordline, obecny tu dzięki przejęciu jakiś czas temu szwajcarskiej grupy SIX Payment. Z nieoficjalnych i niestety wciąż nigdzie niepotwierdzonych informacji wynika, że ma prowadzić rozmowy nad przejęciem jednego z polskich operatorów terminali płatniczych. Wygląda więc na to, że wkrótce możemy być świadkami wyścigu SIBS i Worldline o przejęcie tych samych aktywów w Polsce.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies