Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najwięksi operatorzy terminali płatniczych oraz softposów w Polsce. Dane na koniec 2022 r.

Ośmiu największych operatorów zarządza siecią już prawie 1,2 mln POS-ów. Terminali aplikacyjnych jest już prawie 10 tys.

Jak co roku serwis cashless.pl przygotował zestawienie największych operatorów terminali płatniczych funkcjonujących na polskim rynku. Podobnie jak w latach ubiegłych tak i na koniec 2022 r. liderem rynku była spółka eService, która pochwaliła się siecią ponad 324 tys. POS-ów. W porównaniu z rokiem 2021 to wzrost o ok. 40 tys., a z rokiem 2019, gdy przygotowaliśmy pierwszą edycję rankingu – o ponad 70 tys.

Przeczytajcie także: Spółka PSP pracuje nad systemem Blik Euro

Zmiana nastąpiła na pozycji drugiej, na którą awansowała spółka Polskie ePłatności. Pomógł w tym oczywiście szereg akwizycji, przeprowadzonych przez tę firmę w ostatnich latach. Z danych cashless.pl wynika, że na koniec ub. roku PeP posiadał 236 tys. terminali, czyli o ok. 40 tys. więcej niż na koniec 2021 r. Na trzecim stopniu podium uplasował się Polcard – 229 tys. terminali, a na miejscu czwartym – Elavon (151 tys. urządzeń). Poniżej szczegółowe dane oraz pozycje pozostałych graczy.

W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy także zestawienie największych operatorów terminali aplikacyjnych w Polsce. Niestety, nie wszyscy jeszcze gracze oferujący takie rozwiązanie chcieli podzielić się swoimi statystykami dotyczącymi sprzedaży tego typu innowacyjnych aplikacji. Dane ujawniły cztery podmioty, a więc Polcard, który jest liderem rynku (5 tys. softposów), ING (3,5 tys.), Elavon (0,9 tys.) i ITCARD (0,2 tys.).

Łącznie daje to 9,6 tys. Liczba nie robi jeszcze może dużego wrażenia, ale warto pamiętać, że dopiero w ubiegłym roku większość instytucji wprowadziła terminale aplikacyjne do standardowej oferty, a sprzedaż nie nabrała jeszcze rozpędu. Ponadto rozwiązanie to nie we wszystkich biznesach się sprawdza, więc przyrost statystyk w tym przypadku, przynajmniej na początku, może nie być tak szybki jak w przypadku tradycyjnych terminali.

Zestawienie największych operatorów terminali płatniczych i softposów zaprezentowaliśmy premierowo wczoraj, podczas wydarzenia z cyklu Cashless Breakfast. Znalazły się one także w raporcie towarzyszącym wydarzeniu, w którym znajdziecie też informacje na temat zwycięzców tegorocznego plebiscytu Cashless Pay. W plebiscycie głosować mogli wszyscy czytelnicy cashless.pl. Ci, którzy dodatkowo w sposób ciekawy uzasadnili swoje głosy, mieli szansę na nagrody rzeczowe. Zdaniem redakcji najciekawsze wypowiedzi nadesłali Eliza Działak i Stefan Bogucki (otrzymują Apple AirPods II), Paweł Nyczaj i Mariusz Grabowiec (słuchawki Sony Linkbuds), Zuzanna Góra, Monika Zach i Angelika Czerna (słuchawki JBL) oraz Joanna Zalech i Helena Ben (opaski Mi Smart Band 6 NFC). Gratulujemy. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą elektroniczną.

Przeczytajcie także: UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez Amazon

Partnerami głównymi wczorajszego wydarzenia byli operator serwisu Przelewy24 i fundacja Polska Bezgotówkowa, a partnerem technologicznym – Volkswagen Bank. Natomiast już 7 lutego, czyli w najbliższy wtorek, zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast, tym razem poświęcone nowym przedsięwzięciom na rynku usług płatniczych. Partnerem projektu została firma ITCARD.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies