Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba wpłatomatów w Polsce po raz pierwszy przekroczyła 10 tys. Ale bankomatów cały czas ubywa

W IV kw. w porównaniu z poprzednim okresem spadła także liczba wpłat i wypłat gotówki

Na koniec ubiegłego roku operatorzy sieci bankomatów zarządzali w Polsce siecią liczącą 21310 maszyn. Tak przynajmniej wynika z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski. To o ponad sto urządzeń więcej niż kwartał wcześniej, ale o 86 mniej w porównaniu z końcem 2021 roku. Warto dodać, że w rekordowym I kw. 2017 roku działało w Polsce ponad 23,7 tys. bankomatów

Przeczytajcie także: Warta poszerza zakres swoich ubezpieczeń mieszkaniowych

Wciąż rośnie natomiast liczba wpłatomatów. O ile na koniec września 2022 roku maszyn tego typu działało w naszym kraju 9856, o tyle na koniec grudnia było ich już 10219. To o przeszło 870 więcej niż na koniec 2021 roku oraz pierwszy raz w historii, gdy liczba wpłatomatów przekroczyła 10 tys. Ten wzrost tłumaczony jest przez ekspertów m.in. polityką banków, które likwidują obsługę kasową w kolejnych placówkach – wpłaty gotówki są w nich możliwe w strefach samoobsługowych, przy wykorzystaniu wpłatomatów właśnie. Więcej na ten temat przeczytacie w tym tekście.

Przeczytajcie także: Nadciąga mObywatel w nowej odsłonie

Liczba wypłat i ich wartość w IV kwartale wyniosły odpowiednio 122,4 mln oraz 94,1 mld zł. To mniej niż w kwartale poprzedzającym, gdy zarejestrowano 130,3 mln wypłat o łącznej wartości 99 mld zł. Spadła też liczba wpłat: do 23,7 mln wobec 24 mln kwartał wcześniej. Ich łączna wartość w okresie październik – grudzień wyniosła 55,4 mld zł, podczas gdy w okresie lipiec – wrzesień było to 57,5 mld zł.

Natomiast NBP opublikował wiele innych danych na temat rynku kart w Polsce. W serwisie cashless.pl możecie też przeczytać o liczbie kart płatniczych obecnych na polskim rynku oraz statystyce dotyczącej terminali płatniczych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies