Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: kart na polskim rynku jest już ponad 44,5 mln. To nowy rekord

W segmencie kart kredytowych nastąpiło lekkie odbicie, ale to wciąż jeden z najgorszych wyników od kilkunastu lat

Narodowy Bank Polski zaktualizował statystyki dotyczące sektora kart płatniczych w Polsce. Z opublikowanych danych wynika, że na koniec ubiegłego roku banki działające na naszym rynku miały 44,5 mln wydanych kart. To o blisko 0,5 mln więcej niż w III kw. To także nowy rekord: poprzedni z II kw. 2021 roku wynosił niespełna 44,3 mln.

Przeczytajcie także: Amerykański gigant bierze się za płatności biometryczne

Nie powinno dziwić, że za większą część wspomnianego wyniku ponownie odpowiadały karty debetowe – na koniec grudnia było ich ponad 37,2 mln (to wynik bardzo zbliżony do tego zanotowanego w III kw.). W przypadku kart kredytowych nastąpiło lekkie odbicie i ponownie było ich powyżej 5 mln, ale to wciąż mniej niż 12 proc. ogółu kart. Częściowo można to tłumaczyć rosnącą popularnością płatności odroczonych, na co wskazują m.in. dane prezentowane przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego.

Przeczytajcie także: PKO BP zamyka porównywarkę polis OC i AC

Ostatni kwartał 2022 roku okazał się rekordowy pod względem wartości transakcji kartami. W okresie październik – grudzień wyniosła ona niemal 288 mld zł wobec 287,7 mld zł w III kw. Co ciekawe, taki wynik zanotowano przy niższej niż w kwartale poprzedzającym liczbie transakcji kartami. W IV kw. było ich 2,34 mld, podczas gdy w okresie lipiec – wrzesień zarejestrowano 2,43 mld transakcji. Zdecydowaną większość stanowią transakcje bezgotówkowe, których w IV kw. było 2,2 mld (wobec niespełna 2,3 mld w kw. poprzedzającym). Liczba transakcji gotówkowych również uległa skurczeniu: z ponad 137 mln w III kw. do niespełna 131,7 mln w ostatnim kw. 2022 roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies