Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankowych oddziałów bez gotówki ponownie przybyło. Jest też nowy lider zestawienia

Już nie ING, ale BNP Paribas jest instytucją posiadającą najwięcej placówek bez tradycyjnej obsługi kasowej

Na koniec IV kw. 2022 roku banki działające na polskim rynku posiadały 633 oddziały bezgotówkowe – wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. To o ponad 30 placówek więcej niż w kwartale poprzedzającym (598) oraz o prawie 70 więcej niż w analogicznym kwartale 2021 roku.

Przeczytajcie także: Tak działa wydawana przez ITCARD karta Food Town

W omawianym okresie nastąpiła zmiana na pozycji lidera zestawienia. Przewodzący mu do tej pory ING nadal ogranicza liczbę placówek bezgotówkowych – na koniec 2022 roku miał ich 173 (wobec 181 na koniec III kw.). Tymczasem stan posiadania w ciągu kilku miesięcy wyraźnie poprawił BNP Paribas: ze 175 oddziałów bezgotówkowych na koniec września 2022 roku do 202 na koniec grudnia. Podium zamyka Millennium z niespełna setką placówek tego typu.

Przeczytajcie także: Bezgotówkowe Kino Objazdowe rusza w trasę

Oddział bezgotówkowy nie posiada tradycyjnych kas: wpłaty i wypłaty realizowane są za pomocą maszyn (bankomaty i wpłatomaty). Śledząc liczbę tych placówek, można odnieść wrażenie, że brakuje tu rynkowego trendu: o ile część instytucji rozbudowuje swoją sieć, o tyle inne ją redukują lub pozostawiają bez zmian. Warto przy tym zaznaczyć, że banki generalnie zmniejszają liczbę posiadanych przez siebie oddziałów. Jeżeli zatem instytucja informuje o redukcji liczby placówek bezgotówkowych, to zazwyczaj efektem nie jest powrót do tradycyjnego oddziału.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies