Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duży wzrost kar za wykroczenia drogowe. Mandaty na prawie ćwierć miliarda złotych opłacono kartami

W ciągu roku wartość mandatów opłaconych kartami wzrosła więcej niż dwa razy, głównie w wyniku zwiększania średniej wartości pojedynczej transakcji

Z danych udostępnionych serwisowi cashless.pl przez Komendę Główną Policji oraz firmę eService (która jest operatorem terminali płatniczych używanych przez polską drogówkę) wynika, że w ubiegłym roku kierowcy opłacili kartami na miejscu zdarzenia ponad 722 tys. mandatów z tytułu wykroczeń drogowych. To nieznacznie więcej w porównaniu z rokiem 2021, gdy było ich 701 tys., oraz niemal dwa razy więcej niż w roku 2020 (373 tys.).

Przeczytajcie także: Bartosz Ciołkowski opuszcza polski oddział Mastercarda

W danych za ubiegły rok najbardziej rzuca się jednak w oczy wzrost wartości mandatów opłaconych w terminalach. O ile w 2021 r. łączna wartość transakcji w drogówkowych POS-ach wyniosła 99,6 mln zł, to w ubiegłym roku już 236,6 mln zł, a więc była ponad dwukrotnie większa. Dla porównania w roku 2020 wartość mandatów opłaconych na miejscu zdarzenia w terminalach wyniosła ponad 56 mln zł.

Przeczytajcie także: Wejście antylichwy wypycha firmy pożyczkowe z rynku

Nietrudno zauważyć, że zmiana wskaźnika jest wynikiem przede wszystkim wzrostu średniej wartości pojedynczej płatności, z ponad 142 zł w roku 2021, do prawie 330 zł w roku ubiegłym. Zbiegło się to w czasie ze zmianą taryfikatora i wzrostem wysokości mandatów za wykroczenia drogowe. I wygląda na to, że właśnie tym należy tłumaczyć dynamiczny wzrost średniej płatności kartowej w terminalach używanych przez policję drogową w Polsce.

Terminale płatnicze trafiły do ok. 2 tys. radiowozów policji drogowej na początku 2018 r. Wówczas organizowaniem tego przedsięwzięcia zajmował się KIR, który po rozstrzygnięciu przetargu w tej sprawie powierzył obsługę urządzeń firmie eService.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies