Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Są pierwsze efekty najnowszej wersji antylichwy. Takto Finanse kończy działalność pożyczkową w Polsce

Spółka od dziś nie przyjmuje nowych wniosków pożyczkowych i prawdopodobnie zwolni kilkudziesięciu pracowników

Jak doniósł jeden z czytelników cashless.pl, należąca do skandynawskiego B2Holding firma pożyczkowa Takto Finanse, kończy działalność na polskim rynku. Informację tę potwierdza komunikat na stronie spółki, z którego wynika, że od dziś nie można już u niej składać wniosków o nowe pożyczki.

Przeczytajcie także: Czy instytucje płatnicze będą mogły wydawać karty kredytowe?

– Grupa B2Holding, której częścią jest Takto Finanse, podjęła decyzję o zakończeniu działalności operacyjnej spółki Takto. Z dniem 15 lutego Takto kończy przyjmowanie wniosków pożyczkowych – czytam w oświadczeniu spółki. Nie podano przyczyn podjęcia takiej decyzji. Natomiast w piśmie skierowanym do swoich kontrahentów Takto pisze, że zaważyły na tym zmiany w prawie i spadające marże a w konsekwencji – przyszłe stopy zwrotu, nieakceptowalne dla B2Holding.

Zmiany prawne, o których pisze skandynawska grupa, to najnowsza wersja tzw. ustawy antylichwiarskiej. Obniżyła ona maksymalne, pozaodsetkowe koszty pożyczek do 45 proc. Zdaniem części ekspertów taki limit powoduje, że udzielanie pożyczek niektórym grupom klientów jest nieuzasadnione ekonomicznie. Ci sami eksperci przewidywali, że po wejściu w życie antylichwy wiele podmiotów pożyczkowych wycofa się z rynku i wygląda na to, że właśnie to się dzieje.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na drugą edycję raportu Insurtechy w Polsce

Jak wynika z nieoficjalnych informacji cashless.pl Takto Finanse podjęła też decyzję o zwolnieniu większości z kilkudziesięciu pracowników zatrudnionych do tej pory w Polsce. O potwierdzenie tego poprosiłem biuro prasowe B2Holding. Gdy otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst.

A o jeszcze innej konsekwencji ostatniej ustawy antylichwiarskiej, a więc konieczności wycofania się z wydawania kart kredytowych przez krajowe instytucje płatnicze, możecie przeczytać w tekście Kłopot instytucji płatniczych z kartami kredytowymi po wejściu antylichwy. Czy mogą, a jeśli tak, to, jak je wydawać?

AKTUALIZACJA

Po publikacji artykułu otrzymałem komentarz Rasmusa Hanssona, rzecznika B2Holding, który jednak nie odpowiedział na moje pytanie o zwolnienia. Hansson napisał tak: B2Holding chce skupić się na podstawowej działalności na swoich głównych rynkach, do których należy Polska (zarządzanie wierzytelnościami czy windykacja, przyp. red.). Spółka Takto Finanse wniosła pozytywny wkład w rachunek zysków i strat Grupy, choć niewielki pod względem udziału w całkowitych zyskach. Ze względu na zmiany regulacyjne, marże generowane w wyniku udzielania nowych pożyczek nie wspierają już modelu biznesowego.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies