Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
14,5 proc. Tyle płatności kartami w terminalach odbywa się przy pomocy rozwiązań takich jak Apple Pay czy Google Pay

W ciągu kwartału udział płatności mobilnych w transakcjach terminalowych wzrósł o 0,8 pkt. proc.

Z najnowszych danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że więcej niż co siódma płatność zbliżeniowa kartą w terminalach płatniczych w Polsce odbywa się przy wykorzystaniu urządzenia mobilnego. Udział transakcji realizowanych przez użytkowników takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay we wszystkich płatnościach bezstykowych w POS-ach w III kw. ubiegłego roku wyniósł 14,5 proc. Tak przynajmniej wynika z najnowszych danych serwisu cashless.pl i Narodowego Banku Polskiego.

Przeczytajcie także: Millennium sprzedaje spółkę Europie

Jak podał kilka dni temu bank centralny, w okresie lipiec-wrzesień 2022 r. operatorzy terminali płatniczych w Polsce rozliczyli 2,056 mld płatności bezstykowych. Natomiast z wcześniej opublikowanych przez cashless.pl statystyk wynika, że w tym samym okresie klienci banków z Polski zrealizowali 297,2 mln zbliżeniowych płatności mobilnych. W rzeczywistości jednak takich płatności było jeszcze więcej choćby z tego względu, że część banków nie dzieli się danymi w tym zakresie, a więc statystyki cashless.pl nie są pełne. Wskaźnik popularności takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay znajduje się więc na jeszcze wyższym poziomie, niż wynika to z prezentowanych tu danych.

Przeczytajcie także: Rekord płatności zbliżeniowych na polskim rynku

Na opublikowane przez nas liczby warto spojrzeć z jeszcze szerszej perspektywy. Tylko w ciągu kwartału popularność płatności mobilnych wzrosła o 0,8 pkt. proc. Natomiast w ciągu roku – już o niemal 5 pkt. proc., a od września 2020 r., o niemal 10 pkt. proc. W ciągu dwóch lat zatem udział płatności mobilnych w zbliżeniowych transakcjach w POS-ach niemal się potroił. Co ważne, wg danych NBP obecnie niemal już wszystkie płatności kartami w terminalach odbywają się bezstykowo. Prezentowany przez nas wskaźnik można odnosić więc nie tylko do transakcji zbliżeniowych, ale do ogółem płatności kartami w punktach stacjonarnych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies