Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekord mobilnych płatności takich jak Apple Pay i Google Pay. Ich użytkownicy zapłacili nimi w III kw. blisko 300 mln razy

W okresie od lipca do września najwięcej zbliżeniowych płatności mobilnych zrealizowali klienci mBanku. Solidnymi wynikami mogą się pochwalić także Santander, Pekao oraz Millennium

Prawie 300 mln – tyle razy klienci największych banków na polskim rynku w III kw. br. zapłacili zbliżeniowo, przy użyciu sprzętu mobilnego. Wskazują na to dane zebrane przez serwis cashless.pl. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost liczby płatności o ok. 33 mln. To także o ponad 124 mln więcej niż w analogicznym kwartale 2021 roku.

Przeczytajcie także: PayPal z zarzutami od UOKiK-u

Od lipca do września najwięcej operacji tego typu wykonali klienci mBanku, co nie jest zaskoczeniem – ta instytucja przewodziła zestawieniu także w poprzednich kwartałach. Klienci mBanku w omawianym okresie użyli w płatnościach bezstykowych smartfonów oraz tzw. urządzeń ubieralnych ponad 102 mln razy. To o niespełna 9 mln razy więcej niż w II kw. oraz ponad 24 mln razy więcej niż w analogicznym kwartale 2021 roku. Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się Santander, Pekao oraz Millennium, choć instytucje te znacznie odstają od lidera.

Przeczytajcie także: Black Red White uruchomi własny marketplace

Zbliżeniowe płatności mobilne można na polskim rynku realizować przy pomocy kilku różnych rozwiązań. Najpopularniejszymi pozostają Portfel Google (czyli Google Pay) oraz Apple Pay. Mniejszą popularnością cieszą się Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay i Xiaomi Pay. PKO BP oferuje jeszcze HCE, czyli płatności zbliżeniowe dostępne bezpośrednio w bankowości mobilnej. Od jesieni ubiegłego roku niektóre banki udostępniają także zbliżeniowego Blika.

Warto mieć na uwadze, że w rzeczywistości bezstykowych transakcji mobilnych jest więcej, niż wynika z poniższej tabelki – nie obejmuje ona całego rynku. Część instytucji wciąż nie udostępnia danych na ten temat lub są one niepełne. W tym gronie można wymienić ING czy wspomniane już PKO BP.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies