Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności zbliżeniowe z kolejnym rekordem. Stanowią już niemal 100 proc. transakcji kartowych w terminalach

Do rekordowego poziomu wzrósł także udział kart z technologią bezstykową

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat rodzimego rynku kart płatniczych. Zebrane dane dotyczą III kw. minionego roku. Z częścią zawartych w nim informacji mogliście już zapoznać się w serwisie cashless.pl w tekstach dotyczących liczby kart, bankomatów czy terminali na polskim rynku. W raporcie pojawiło się jednak kilka dodatkowych wyników, na które warto zwrócić uwagę.

Przeczytajcie także: Płatności ratalne i odroczone u agentów ubezpieczeniowych

Z dokumentu można się dowiedzieć m.in., że udział kart aktywnych (wykonano nimi minimum jedną transakcję w danym kwartale) w całym portfelu kart wyniósł 72 proc. To jeden z najlepszych wyników w historii, tylko nieznacznie ustępuje rekordowym rezultatom z II kw. minionego roku (72,2 proc.). Jednocześnie coraz bardziej wykorzystywane są pojedyncze karty. W III kw. karta posłużyła klientom średnio 55 razy do realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. W kwartale poprzedzającym były to średnio 53 transakcje. Wartość pojedynczej transakcji z użyciem karty wynosiła średnio 118 zł.

Bank centralny poinformował także, że wśród organizacji płatniczych przeważającą pozycję na polskim rynku utrzymała Visa. Jej pozycja uległa nawet wzmocnieniu: 53,3 proc. kart wydanych w Polsce posiada logo tej firmy. Oznacza to wzrost o 0,26 pkt proc. względem kwartału poprzedzającego. Odbyło się to głównie kosztem Mastercarda, którego rynkowe udziały zmniejszyły się nieznacznie z 46,7 proc. do 46,5 proc. Udział pozostałych organizacji płatniczych był znikomy i wynosił 0,2 proc.

Przeczytajcie także: Curve zamyka program Rewards

Ponownie rekordowe okazały się wskaźniki przedstawiające popularność technologii zbliżeniowej. W III kw. 2022 roku niemal 95 proc. wszystkich plastików na rynku umożliwiało realizację płatności bezstykowo. Dla porównania w kwartale poprzedzającym było to 94,5 proc., a w analogicznym kwartale 2020 roku 87,5 proc. Jednocześnie udział transakcji realizowanych bez wkładania karty do terminala osiągnął 98,8 proc. wobec 98,5 proc. w kwartale poprzedzającym. Oznacza to, że niemal wszystkie płatności w punktach handlowo-usługowych realizowane z rachunku kartowego odbywają się bezstykowo.

Na koniec wypada odnotować, że kolejny raz wzrosło wykorzystanie kart płatniczych w internecie. Z raportu NBP wynika, że w omawianym okresie zrealizowano 54,2 mln takich transakcji o łącznej wartości niemal 8,7 mld zł. Dla porównania w II kw. klienci zapłacili w ten sposób w środowisku e-commerce 53,7 mln razy i wydali w ten sposób 8,3 mld zł. W okresie lipiec-wrzesień udział transakcji internetowych w ogólnej liczbie płatności bezgotówkowych wyniósł niespełna 2,5 proc. To poziom zbliżony do tego odnotowanego w kwartale poprzedzającym.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies