Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba bankomatów spadła do poziomu z 2015 r. Ale wartość wypłat sięga już prawie 100 mld zł kwartalnie

Przy spadku liczby urządzeń i transakcji kwartalna wartość gotówki podjętej z bankomatów pobiła rekord

Narodowy Bank Polski zaktualizował statystyki dotyczące polskiego rynku kart płatniczych. W serwisie cashless.pl mogliście już w związku z tym przeczytać o liczbie i wartości transakcji oraz stanie rozwoju sieci terminali płatniczych. Dziś natomiast nieco więcej na temat sytuacji w biznesie bankomatów i wpłatomatów.

Przeczytajcie także: Liczba terminali na polskim rynku przekroczyła już 1,2 mln

Jak zatem wynika z danych NBP, we wrześniu ubiegłego roku sieci bankomatów zarządzały 21207 urządzeniami. To spadek kwartalny o ok. 300 maszyn i o 2,5 tys. w porównaniu z rekordowym I kw. 2017 r., gdy było 23,8 tys. bankomatów. Opublikowane przez bank centralny dane dotyczące III kw. 2022 r. oznaczają powrót liczby bankomatów do poziomu z 2015 r.

Odwrotny trend rządzi rynkiem wpłatomatów. Urządzeń umożliwiających deponowanie gotówki regularnie przybywa. We wrześniu ub. roku było ich 9856, czyli ponad 100 więcej niż w czerwcu i o ok. 700 więcej niż we wrześniu 2021 r. Wzrost liczby wpłatomatów to efekt m.in. tego, że banki wprowadzają oddziały bez obsługi kasowej, gdzie wpłaty gotówki są wciąż możliwe, ale w strefach samoobsługowych właśnie przy wykorzystaniu wpłatomatów.

Przeczytajcie także: Liczba kart kredytowych na polskim rynku spadła już poniżej 5 mln sztuk

Jeżeli chodzi o transakcyjność urządzeń, to wciąż przeważają wypłaty gotówki. W okresie lipiec-sierpień 2022 r. było ich 130,4 mln, a ich łączna wartość wyniosła 99 mld zł. Depozytów było 24 mln o wartości 57,5 mld zł. Jednak liczba i wartość tych drugich systematycznie rosną i odnotowują wskazania rekordowe niemal z kwartału na kwartał.

W przypadku wypłat liczba transakcji zmniejsza się, np. jeszcze w 2014 r. odnotowywano 200 mln takich operacji kwartalnie. Rośnie za to wartość transakcji, co można tłumaczyć polityką cenową banków, która zachęca do rzadszych, ale większych wypłat. Odnotowana w III kw. 2022 r. wartość wypłat jest najwyższa w historii danych publikowanych przez NBP.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies