Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sieć akceptacji kart pokonała kolejną barierę. Na polskim rynku jest już ponad 1,2 mln terminali płatniczych

W okresie lipiec-wrzesień operatorzy terminali zwiększyli swoją sieć urządzeń o ponad 16 tys. POS-ów

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące polskiego runku kart płatniczych. Wczoraj w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać m.in. o rekordowej liczbie płatności bezgotówkowych kartami, odnotowanej w III kw. 2022 r. Dziś natomiast chciałbym zwrócić uwagę na dane dotyczące rozwoju sieci akceptacji, która pokonała kolejną barierę.

Przeczytajcie także: Liczba kart kredytowych w Polsce spadła poniżej 5 mln

Zgodnie z informacjami zebranymi przez bank centralny, na koniec września ubiegłego roku na polskim rynku funkcjonowało ok. 1,21 mln terminali płatniczych. To oznacza, że sieć tych urządzeń w Polsce po raz pierwszy przekroczyła poziom 1,2 mln sztuk. W ciągu kwartału sieć akceptacji poszerzyła się o ponad 16 tys. POS-ów. Na koniec czerwca było ich bowiem 1,194 mln. Natomiast we wrześniu 2021 r. operatorzy terminali zarządzali 1,094 mln urządzeniami.

Z danych NBP wynika, że wzrostowi liczebności terminali płatniczych towarzyszy przyrost liczby firm rozpoczynających akceptację kart jak i placówek handlowych i usługowych, w których można płacić bezgotówkowo kartami. Z ciekawostek warto też zwrócić uwagę na fakt, że po raz pierwszy z liczbą wszystkich terminali zrównała się liczba urządzeń akceptujących płatności mobilne.

Wcześniej NBP podawał, że choć już wszystkie działające w Polsce POS-y akceptują karty zbliżeniowo, w części wciąż nie można było płacić przy pomocy takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay.

Przeczytajcie także: To nie jest kraj dla aplikacji ubezpieczeniowych

A tymczasem już w najbliższy wtorek odbędzie się Cashless Breakfast, podczas którego zaprezentujemy wyniki plebiscytu Cashless Pay 2022. Towarzyszyć mu będzie także premiera raportu Panorama polskich płatności, w którym pokażemy ranking największych na polskim rynku operatorów terminali płatniczych w 2022 r. a także po raz pierwszy statystyki dotyczące terminali aplikacyjnych w Polsce. Więcej na temat wydarzenia w tekście Kolejny Cashless Breakfast już w najbliższy wtorek. Poznajcie prelegentów. Partnerami wspierającymi projekt Cashless Pay 2022 i towarzyszący mu raport zostali: operator serwisu Przelewy24 oraz fundacja Polska Bezgotówkowa. Partnerem technologicznym jest VW Bank Polska.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies