Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o Systemie Informacji Finansowej przyjęta przez Sejm. To nowe źródło danych dla organów ścigania

Twórcy przepisów zapewniają, że nowy system ułatwi pracę organom ścigania

Sejm w czwartek przyjął ustawę o Systemie Informacji Finansowej (SInF), która wdraża do polskich przepisów unijne regulacje z dyrektywy w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. To piąta nowelizacja przepisów UE (stąd potoczna nazwa 5AMLD - gdzie AMLD to anti-money laundering directive), która wpłynie na polskie prawodawstwo.

Jak czytam w uzasadnieniu, które przedstawił rząd, przepisy dotyczą przede wszystkim ułatwień dla organów ścigania. Mają one otrzymać szybki dostęp do informacji o tożsamości posiadaczy rachunków bankowych oraz płatniczych i skrytek depozytowych. Informacje mogą dotyczyć zarówno aktywnych, jak i zamkniętych rachunków.

Przeczytajcie także: Fintech Bunq wygrał sądową batalię z bankiem centralnym

Aby to było możliwe, ma powstać System Informacji Finansowej. Jak zapewniają twórcy ustawy, SInF ma jedynie umożliwić szybsze zlokalizowanie "rachunku lub innego produktu", bez możliwości uzyskania informacji na temat tego, jakie aktywa się na nim znajdują albo jakie operacje są z niego wykonywane. Przepisy obejmą rachunki w SKOK-ach, bankowe, płatnicze w innych instytucjach niż banki, skrytki depozytowe, rachunki papierów wartościowych oraz zbiorcze. Dane będą dostarczane przez STIR (System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej).

Nowe prawo nie zmieni przepisów, według których różne organy występują o podobne informacje. Nie otrzymają również nowych uprawnień. Bez zmian pozostanie też zakres tajemnicy służbowej oraz bankowej. Informacje z SInF mają być wykorzystywane m.in. przez Krajową Administrację Skarbową, policję, sądy, prokuraturę czy ABW.

Przeczytajcie także: Kary dla ING za naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

System Informacji Finansowej ma być uzupełnieniem dla już istniejącej Centralnej Informacji o Rachunkach (CIR), która zbiera dane o kontach bankowych w Polsce oraz systemu OGNIVO od KIR (ma moduły do sprawdzania rachunków bankowych dłużników oraz do obsługi sądów i prokuratur). Jednak do komercyjnego systemu OGNIVO - na co zwraca uwagę ustawodawca - nie są podłączone wszystkie instytucje.

Na etapie prac w Sejmie nie zaszły większe zmiany w zakresie kształtu przepisów. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Fot. Image by rawpixel.com

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies