Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
21,7 mln zł kary dla ING Banku Śląskiego za naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

To już druga taka kara w ostatnim czasie nałożona przez nadzór na ten bank. Nałożono ją po kontroli obejmującej lata 2014-2020, czyli w okresie, gdy zdaniem "Gazety Wyborczej" dwie holenderskie spółki wykorzystywały konta w ING do prania pieniędzy. Bank zapewnia jednak, że najnowsza kara nie ma związku ze sprawą

Generalny Inspektor Informacji Finansowej nałożył na ING Bank Śląski karę w wysokości 21,7 mln zł. Powodem ma być niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (ustawa o PPPIFT).

GIIF jeszcze nie udostępnił szczegółowych informacji, co właściwie zadecydowało o nałożeniu kary (publikuje je za pośrednictwem podstrony Ministerstwa Finansów). Z sankcjami administracyjnymi nakładanymi przez ten podmiot jest jednak pewien problem – są dosyć ogólnikowo opisane i zawierają odniesienia do artykułów ustawy o PPPIFT, bez wyszczególnienia konkretnych przykładów i przypadków naruszeń, których miały dopuścić się instytucje finansowe.

Przeczytajcie także: Pięć banków z zarzutami od UOKiK

Biuro prasowe ING w odpowiedzi na pytania cashless.pl stwierdza zresztą, że ustawa PPPIFT "nakłada obowiązki w sposób dość ogólny" i dlatego też i sam bank ogólnie pisze o swoich naruszeniach. Z lakonicznego komunikatu ING Banku Śląskiego można dowiedzieć się tylko, że kara jest efektem kontroli obejmującej lata 2014-2020, która zakończyła się w 2021 roku. – Obszary, w których stwierdzono uchybienia to obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa finansowego oraz przekazywania zawiadomień i pełnych informacji do GIIF – brzmi krótkie podsumowanie ze strony banku. Jak dowiedział się nieoficjalnie serwis cashless.pl, na ten moment bank nie przewiduje odwołania.

To drugi raz w tym roku, gdy ING jest karany za naruszenie ustawy o PPPIFT. Na początku 2022 r. karę w wysokości 3 mln zł nałożyła na niego Komisja Nadzoru Finansowego po kontroli za lata 2018-2019 (wtedy również się nie odwoływał). Bank wskazał, że realizuje plan naprawczy związany z rekomendacjami m.in. GIIF i udało mu się "naprawić większość uchybień". – ING Bank Śląski podejmował szereg samodzielnych działań polegających na poprawie i wzmocnieniu procesów związanych z zapewnieniem stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, także w obszarach wykazanych przez GIIF – odpowiedziało cashless.pl biuro prasowe ING.

Te środki bezpieczeństwa finansowego opisane są w art. 33 i 34 ustawy o PPPIFT, choć bardzo ogólnikowo. Obejmują kwestie identyfikacji i weryfikacji tożsamości klienta, ocenę i monitorowanie jego stosunków gospodarczych oraz źródła dochodu, a także struktur kontroli itp. KNF ukarała ING właśnie za naruszenie zapisów z tych artykułów w styczniu. Zarzuciła bankowi jeszcze naruszenie przepisu z art. 43 ustawy, dotyczącego obowiązków związanych ze wzmożonymi środkami bezpieczeństwa, gdy istnieje wyższe ryzyko prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Te nieprecyzyjne opisy sprawiają, że – nawet gdy GIIF wyda stanowisko – trudno będzie ocenić, za co właściwie karze bank. Tak też było w poprzednich przypadkach.

ING Bank Śląski to pierwszy duży bank w Polsce, który otrzymał tak wysoką karę za naruszenie przepisów ustawy o PPPIFT. Instytucja zapewniała już w styczniu, że rozwiązywała umowy z klientami, którzy nie spełniali wymagań, np. ze względu na braki dokumentacyjne. Jednocześnie ING chwali się, że w ramach poprawienia bezpieczeństwa zwiększył zatrudnienie w jednostkach związanych z AML (anti-money laundering), czyli przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Pod koniec roku 2021 zatrudniał w tych obszarach około tysiąca osób.

ING nie jest jednak pierwszą instytucją finansową, która zderza się z przepisami ustawy o PPPIFT. Pod koniec grudnia 2020 roku decyzją GIIF ukarano Bank Ochrony Środowiska. Co prawda BOŚ się odwoływał, ale zmniejszył w ten sposób wymiar kary – zamiast 4,5 mln zł, ostateczna kwota wyniosła 3,7 mln zł.

Kary dla właśnie tych dwóch banków mogłyby przejść bez echa, gdyby nie wcześniejsze doniesienia medialne właśnie na temat BOŚ i ING Banku Śląskiego. W 2020 roku "Dziennik Gazeta Prawna" opisał, że GIIF oraz KNF złożyły zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu prania pieniędzy w BOŚ. Jeszcze w tym samym roku na bank spadły kary, a uzasadniano je naruszeniami z opisywanych wcześniej art. 33 i 34 ustawy o PPPIFT.

Przeczytajcie także: Banki nie chcą samodzielnie odpowiadać za działania oszustów

ING Bank Śląski pojawiał się natomiast w publikacjach "Gazety Wyborczej" we wrześniu 2020 roku. Dziennik opisywał wtedy międzynarodowe śledztwo ws. prania pieniędzy. Dwie holenderskie spółki miały w ING konta rozliczeniowe, które wykorzystywano do tego procederu. – Co najmniej kilkaset milionów dolarów mogło zostać wypranych za pośrednictwem kont w ING Banku Śląskim należących do podejrzanych spółek – pisała "GW".

Zapytaliśmy ING Bank Śląski, czy choć nie wynika to jasno ze stanowisk GIIF i KNF, ostatnie kary nie mają związku z opisywaną przez "Gazetę Wyborczą" sprawą. Zwłaszcza że kontrole organów nadzoru (lata 2014-2020) zbiegają się z okresami, w trakcie których według gazety dwie holenderskie spółki (chodzi o lata 2013-2015) realizowały przelewy kont w tym banku w ramach przestępczego procederu. – Z uzasadnienia decyzji Urzędu nie wynika, aby kara miała związek z powyższym – twierdzi ING.

Zwróciłem się z prośbą o komentarz w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Jak tylko otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten lub napiszę nowy tekst. Jednocześnie, co warto podkreślić – w przeszłości, w podobnych sytuacjach GIIF unikał szerszego komentowania tematu, zasłaniając się przepisami prawa.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies