Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy hipoteki będą jak OC komunikacyjne? Eksperci chcą jednolitej umowy kredytu mieszkaniowego

Dzięki temu wszystkie banki na rynku oferowałyby takie same zasady zaciągania i spłaty zobowiązania, a konkurowałyby jedynie ceną

Podczas odbywającego się dzisiaj Kongresu Bankowości Detalicznej ogłoszono rekomendacje dla rynku kredytów hipotecznych. Jedną z nich jest, postulowane przez część ekspertów, wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu mieszkaniowego. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, zdaniem autorów rekomendacji rozwiązanie takie jest stosowane w wielu krajach, a w Polsce mogłoby zostać wdrożone po konsultacjach z udziałem instytucji kluczowych dla funkcjonowania rynku.

Przeczytajcie także: Nowy sposób na rezerwację miejsc parkingowych

Eksperci KBD wskazują, że dziś jednym z najważniejszych zagrożeń dla rozwoju kredytów mieszkaniowych jest ryzyko kwestionowania przez kredytobiorców postanowień umownych. Wyjściem z sytuacji może więc być przygotowanie jednolitego wzorca, z którego zawczasu zostaną wyeliminowane wszelkie zapisy, które mogłyby być w przyszłości podważane przez sądy.

Co ciekawe, jednolity wzór umowy nie jest czymś zupełnie nowym na rynku usług finansowych. Od lat jest stosowany np. przez ubezpieczycieli w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców. W przypadku tej polisy zakłady ubezpieczeń konkurują ze sobą jedynie ceną produktu. Natomiast wszystkie umowy OC komunikacyjnego, niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, są takie same.

Przeczytajcie także: Pekao wkracza na rynek kredytów ratalnych

Jeśli zaś chodzi o Kongres Bankowości Detalicznej, to pozostałe rekomendacje dla rynku kredytów hipotecznych dotyczą m.in.: nowelizacji Ustawy o kredycie hipotecznym w zakresie rekompensaty za wcześniejszą spłatę, wsparcia programów systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe przez instytucje publiczne, zmiany modelu regulacyjnego dotyczącego emitentów listów zastawnych czy zmiany modelu doradztwa kredytowego.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies