Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayPal z zarzutami od UOKiK-u. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu

Zdaniem urzędu PayPal może stosować niedozwolone postanowienia umowne w dokumentach, ma też inne wątpliwości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował zarzuty przeciwko PayPal, spółce oferującej płatności e-commerce za pomocą wirtualnej portmonetki. Jej europejska odnoga, zarejestrowana w Luksemburgu, zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego może stosować niedozwolone postanowienia umowne, dotyczące m.in. spisu działań zabronionych. W regulaminie ma brakować precyzyjnych zapisów, przykładów sytuacji, które wyjaśniałyby klientowi, jakie działania PayPal uznaje za zabronione etc.

Przeczytajcie także: PayPal chce dostarczać ubezpieczenia swoim klientom biznesowym

– Użytkownik, zapoznając się z umową, nie jest w stanie ustalić, jakie jego działanie może zostać uznane przez PayPal za zabronione, ani też jakie środki sankcyjne może podjąć spółka – czytam w komunikacie UOKiK. Wprowadzenie sankcji wobec klienta nie musi być w żaden sposób uzasadnione, a kary są dotkliwe: nakazanie zapłaty do 2500 dolarów czy zablokowanie środków. PayPal może też bez uprzedzenia zamknąć konto i odmówić świadczenia usług.

Uwagę UOKiK zwrócił też zapis, według którego spółka może karać za to, że ktoś próbuje korzystać z zawieszonego lub zamkniętego konta. Tymczasem regulamin nie precyzuje, czy chodzi w tym wypadku o próbę zalogowania się, czy inne działania.

Przeczytajcie także: Aplikacja CCC pobrana 10 mln razy

– Umowy, a szczególnie te ich części, które określają negatywne konsekwencje działań zabronionych, muszą być napisane prostym i zrozumiałym, ale przy tym precyzyjnym językiem i opierać się o jednoznacznie określone kryteria – podsumowuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie urzędu. Jeżeli jego zarzuty się potwierdzą, to PayPalowi grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu. Postępowanie wobec spółki rozpoczęto w grudniu 2021 roku.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: UOKIK, PAYPAL

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies