Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayPal z zarzutami od UOKiK-u. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu

Zdaniem urzędu PayPal może stosować niedozwolone postanowienia umowne w dokumentach, ma też inne wątpliwości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował zarzuty przeciwko PayPal, spółce oferującej płatności e-commerce za pomocą wirtualnej portmonetki. Jej europejska odnoga, zarejestrowana w Luksemburgu, zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego może stosować niedozwolone postanowienia umowne, dotyczące m.in. spisu działań zabronionych. W regulaminie ma brakować precyzyjnych zapisów, przykładów sytuacji, które wyjaśniałyby klientowi, jakie działania PayPal uznaje za zabronione etc.

Przeczytajcie także: PayPal chce dostarczać ubezpieczenia swoim klientom biznesowym

– Użytkownik, zapoznając się z umową, nie jest w stanie ustalić, jakie jego działanie może zostać uznane przez PayPal za zabronione, ani też jakie środki sankcyjne może podjąć spółka – czytam w komunikacie UOKiK. Wprowadzenie sankcji wobec klienta nie musi być w żaden sposób uzasadnione, a kary są dotkliwe: nakazanie zapłaty do 2500 dolarów czy zablokowanie środków. PayPal może też bez uprzedzenia zamknąć konto i odmówić świadczenia usług.

Uwagę UOKiK zwrócił też zapis, według którego spółka może karać za to, że ktoś próbuje korzystać z zawieszonego lub zamkniętego konta. Tymczasem regulamin nie precyzuje, czy chodzi w tym wypadku o próbę zalogowania się, czy inne działania.

Przeczytajcie także: Aplikacja CCC pobrana 10 mln razy

– Umowy, a szczególnie te ich części, które określają negatywne konsekwencje działań zabronionych, muszą być napisane prostym i zrozumiałym, ale przy tym precyzyjnym językiem i opierać się o jednoznacznie określone kryteria – podsumowuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie urzędu. Jeżeli jego zarzuty się potwierdzą, to PayPalowi grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu. Postępowanie wobec spółki rozpoczęto w grudniu 2021 roku.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: UOKIK, PAYPAL

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies