Aby móc udostępnić klientom oba rozwiązania, bank wdroży umożliwiające to platformy oferowane przez MasterCarda i Visę
Informacje na temat planów współpracy ze światowymi gigantami na polu płatności mobilnych potwierdził Błażej Mika, dyrektor centrum rozwoju kart i płatności w BZ WBK. – Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu platform tokenizacyjnych MasterCarda i Visy, na których działają takie rozwiązania jak Android Pay czy Samsung Pay. Prace z tym związane planujemy zakończyć w ciągu kilku miesięcy, być może nawet we wrześniu – mówi przedstawiciel BZ WBK.
Wówczas aby uruchomić Samsung Pay czy Android Pay wystarczy, że BZ WBK podpisze odpowiednie umowy z oferującymi je firmami. Tymczasem o tym, że Samsung i Google są zainteresowane zaoferowaniem płatności na polskim rynku pisałem Wam już kilkukrotnie, m.in. tutaj i tutaj. Być może więc wśród banków, które w pierwszej kolejności zaoferują je u nas będzie BZ WBK.
Przeczytajcie także: To już koniec Masspay
BZ WBK posiada już najszerszą na polskim rynku ofertę mobilnych płatności HCE – umożliwia transakcje zbliżeniowe smartfonem przy pomocy mobilnych kart debetowych i kredytowych obu największych organizacji, czyli MasterCarda oraz Visy. Oferuje również płatności mobilne Blik. Po co mu więc kolejne produkty w tym segmencie?
Przedstawiciel BZ WBK podkreśla, że jego bank chce mieć najszerszą na rynku ofertę płatności mobilnych po to, by klienci mieli pełną swobodę w wyborze odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Poza tym uważa, że po wdrożeniu płatności Samsunga i Google'a w większej liczbie instytucji obie firmy zechcą je wspomagać marketingowo. BZ WBK może więc liczyć na pozyskanie dzięki temu nowych klientów.
Przeczytajcie także: Xiaomi też będzie mieć własny "pay"
Google i Samsung przy swoich rozwiązaniach do płatności mobilnych korzystają z platform tokenizacyjnych oferowanych przez MasterCarda i Visę. Tokenizacja to technologia umożliwiająca zwiększenie bezpieczeństwa transakcji bezgotówkowych. Pozwala zastąpić numer karty innym ciągiem cyfr – tokenem, który jest powiązany np. z konkretnym urządzeniem mobilnym i tylko z tego urządzenia można dzięki niemu płacić. W razie kradzieży smartfona można zastrzec token bez zastrzegania karty. Natomiast próba dokonania przy pomocy tokena transakcji z innego urządzenia niż tego, do którego został on wydany, zakończy się niepowodzeniem.
Platformy tokenizacyjne MasterCarda (MDES) i Visy (VEPTS) wykorzystywane są także przez Apple Pay. W Polsce jak dotąd o zamiarze wdrożenia MDES poinformowały: Alior, Millennium oraz ING Bank Śląski.
Zostaw komentarz