Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To już naprawdę koniec Masspay? KNF wykreśliła spółkę z listy firm świadczących usługi płatnicze

Tak kończy się marzenie o zrewolucjonizowaniu rynku płatności mobilnych

Miało być tak: wychodzicie z domu bez portfela. W kiosku, w kawiarni a nawet na automacie z napojami widnieją numery Masspay. Chcąc kupić gazetę, kawę albo colę wybieracie na komórce numer Masspay. Chwilę później otrzymujecie na wyświetlaczu telefonu informację o płatności i potwierdzacie ją PIN-em. Sprzedawca uzyskuje potwierdzenie wykonania transakcji a zamówiony produkt jest Wasz. Filmiki z takimi historyjkami jeszcze dziś możecie obejrzeć na stronie Masspay.

Pomysł był ciekawy zwłaszcza, że pojawił się na rynku w 2010 roku, kiedy nie było jeszcze wdrożeń zbliżeniowych płatności mobilnych i zaczynała się kłótnia o konieczność obniżenia interchange. W tamtych czasach prowizja ta była u nas niemal najwyższa w Europie i Masspay mógł się jawić jako tańsza i mobilna alternatywa dla kart. Projekt zyskał nawet dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Niestety, to wszystko to tylko niezrealizowane marzenie.

Przeczytajcie także: HCE w mBanku dopiero po wakacjach

Komisja Nadzoru Finansowego właśnie zakomunikowała o wykreśleniu spółki Masspay z listy firm uprawnionych do prowadzenia działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Spółka należała do elitarnego grona kilkudziesięciu podmiotów z Polski, którym taką licencję udało się zdobyć. Jednak na początku ubiegłego roku nadzór podał informację o jej wygaśnięciu ze względu na fakt, że Masspay nie podjął działalności w ciągu roku od otrzymania licencji. Wczorajszy komunikat to konsekwencja zakończenia postępowania odwoławczego od tamtej decyzji.

Spółka odwoływała się choć od dłuższego czasu brakuje oznak jakiejkolwiek działalności z jej strony. Profil firmy na Facebooku nie jest aktualizowany od września 2013 roku. Gdy w lutym chciałem dowiedzieć się czegoś na temat jej planów próbowałem kontaktować się z jej władzami. Na stronie nie ma jednak żadnego numeru telefonu a jedynie adres e-mail. Wysłałem wiadomość, ale do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi.

Przeczytajcie także: Blikiem zapłacicie w urzędzie nawet bez terminala

Tymczasem o pozwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej ubiegają się dwaj inni gracze na rynku płatności mobilnych, a więc mPay i SkyCash. Walczą o to bezskutecznie od kilku lat. Zastanawiam się, czy to, że KNF wciąż nie chce im przyznać licencji, w pewnym sensie nie jest spowodowane jego doświadczeniami z Masspayem?

Jeżeli KNF zakończyłaby postępowanie brakiem zgody na działalność w charakterze KIP miałoby to pewne konsekwencje dla obu spółek. Z rozmów z prawnikami wynika, że część działalności musiałyby zawiesić. Dotyczyć to może na przykład sprzedaży w oparciu o wirtualną portmonetkę.

Fot. Masspay

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies