Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
OLX szykuje się do zmiany przepisów. W związku z dyrektywą Omnibus serwis wprowadza nowy regulamin

Platforma zapowiada, że zmieni regulamin serwisu 1 września 2022 r.

Serwis OLX poinformował, że 1 września 2022 r. zacznie obowiązywać nowy regulamin platformy, a użytkownicy mogą spodziewać się licznych zmian. Są one związane z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego przepisów unijnej dyrektywy Omnibus. O tym, jakie obowiązki zostaną nałożone na e-commerce, na skutek implementacji tej dyrektywy, pisałem więcej w tekście Koniec nieuczciwych praktyk w e-commerce? Sklepy internetowe będą musiały inaczej opisywać wyprzedaże.

Przeczytajcie także: BNP Paribas zaoferuje terminal aplikacyjny

OLX chce, by od 1 września każda osoba, która opublikuje ogłoszenie w serwisie, musiała określić, czy robi to prywatnie czy jako przedsiębiorca. Tego obowiązku nie będą mieli użytkownicy, którzy w ramach weryfikacji operatora płatności PayU już to zadeklarowali.

Zasada ma być prosta: użytkownicy prywatni mają publikować tylko prywatne ogłoszenia, a firmowi - firmowe. – Z tego względu wybór sposobu korzystania z OLX jest bardzo ważny i nie będzie można go zmienić – zaznacza serwis. Zmiana regulaminu w tym zakresie wynika z zapisów dyrektywy – sprzedawcy zostaną zobowiązani do bardziej transparentnego informowania o tym, jaka była cena towaru przed i po obniżce.

Przeczytajcie także: Allegro planuje rebranding usługi BNPL dla firm

OLX wykonuje ruch wyprzedzający, ponieważ projekt nowelizacji ustawy o prawach konsumenta, który dostosuje przepisy do wytycznych z dyrektywy Omnibus, nie został jeszcze przyjęty. Po zatwierdzeniu projektu przez rząd, nowela trafiła w lipcu do Sejmu i jeszcze nie rozpoczęto nad nią prac. Dyrektywa obowiązuje już w 20 państwach UE, Polska wdroży ją zapewne jesienią 2022 roku.

Więcej o zmianach w cennikach itp. można przeczytać w zakładce "Przyszłe wersje Regulaminu" serwisu OLX.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OLX, E-COMMERCE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies