Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mSzafir dostępny w kolejnym banku. Mogą z niego skorzystać klienci ING

Wcześniej kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir udostępniły PKO BP, Pekao oraz mBank

ING jest już w grupie banków umożliwiających klientom zdalne pozyskanie podpisu elektronicznego mSzafir. Z pomocą tego narzędzia można podpisywać umowy i pisma urzędowe – podpis cyfrowy ma taką samą moc prawną, jak ten wykonany odręcznie.

Przeczytajcie także: Rozwiązanie Amazon One jest wprowadzane na większą skalę

mSzafir to rozwiązanie opracowane i udostępniane przez KIR. Nie wymaga zastosowania dodatkowego sprzętu, np. czytnika i kart, a także odwiedzania placówki banku czy instalowania dodatkowego oprogramowania. Aby skorzystać z usługi, wystarczy tablet, smartfon czy komputer z dostępem do internetu. Klient potwierdza tożsamość przez bankowość elektroniczną.

Kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir dostępny jest w dwóch wariantach: w wersji jednorazowej, służącej do podpisania pojedynczego dokumentu (takie narzędzie udostępnił ING), oraz z długim terminem ważności, na rok lub dwa lata. Za wersję jednorazową należy zapłacić niespełna 20 zł. Do każdego podpisu dołączony jest znacznik czasu, zapewniający długotrwałą wartość dowodową.

Przeczytajcie także: Pierwsza karta biometryczna dla klientów indywidualnych

Jak deklaruje KIR, obecnie sześciu na dziesięciu klientów bankowości elektronicznej w Polsce może składać kwalifikowany podpis online. Pierwszym bankiem, który umożliwił zakup podpisu mSzafir, był PKO BP – instytucja wdrożyła to narzędzie jeszcze na początku 2020 roku. Potem dołączyły do niego mBank oraz Pekao.

Stosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego reguluje unijne rozporządzanie eIDAS. W efekcie dokument taki jest respektowany we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies