Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dekada z Express Elixirem. Przywykliśmy do natychmiastowych przelewów

System szybkich przelewów od KIR działa od 10 lat, m.in. za jego pośrednictwem płacimy Blikiem

Express Elixir działa w Polsce od 10 lat. W związku z jubileuszem KIR postanowiła podsumować, jak system natychmiastowych przelewów rozwijał się w kraju. Po pierwszym półroczu od startu, czyli pod koniec 2012 roku, przetworzono zaledwie 22,3 tys. transakcji o łącznej wartości 78,48 mln zł.

Przeczytajcie także: Amazon Prime Day zawita do Polski

Teraz tylko w jednym miesiącu – maju 2022 r. – wykonano takich transakcji 18,4 mln na 12 mld zł. Trend wzrostowy jest dosyć imponujący, bo jak wylicza KIR, tylko w marcu 2022 roku rozliczono w Express Elixir więcej transakcji niż przez pierwsze sześć lat działania usługi. Natomiast przez całą dekadę za pomocą Express Elixira wykonano prawie 310 mln transakcji o wartości ponad 330 mld zł.

Przelewy natychmiastowe pozwalają na transfery gotówki poza standardowymi sesjami systemu Elixir. Dzięki nim wiele osób może zdążyć z płatnościami. Z tego rodzaju przelewów korzystają banki komercyjne w Polsce, Narodowy Bank Polski, a także banki spółdzielcze. Express Elixir jest wykorzystywany także do realizacji szybkich przelewów na numer telefonu (P2P), które są wykorzystywane przez Blika.

KIR, operator Express Elixir, zapowiada, że niedługo szybkie przelewy będzie można zlecać nie tylko w złotówkach, ale też w euro. Pozwoli na to usługa Euro Express Elixir.

Przeczytajcie także: Uniqa zadba o bezpieczeństwo klientów mBanku

– Udostępnienie takiej usługi wymagało integracji systemów KIR z paneuropejskim systemem TIPS, którego operatorem jest Europejski Bank Centralny. Docelowo system będzie obsługiwał płatności natychmiastowe w euro, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – mówi cytowany w komunikacie Grzegorz Leńkowski, dyrektor linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Nadal nie jest znana oficjalna data startu systemu. Gdy pisaliśmy kilka tygodni temu o tym, że KIR zastrzegła nazwę Euro Express Elixir, to biuro prasowe KIR oznajmiło jedynie, że udostępnienie usługi nastąpi "wkrótce".

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies